Weather Verguleasa today
| 20 °C | 18 °C | 5 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 7 pm | |
| 15 °C | 13 °C | 9 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 11 pm |
sunrise 6:17 am
sunset 8:23 pm
HOURLY
sunset 8:23 pm
Weather forecast Verguleasa April 28, 2026
During the day cloudy. The highest temperature 20 °C. At night cloudy. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Verguleasa, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1018 hPa | 77 % | 3 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1019 hPa | 73 % | 5 °C | 48 % | 0% | 0% | 0% | 48% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1019 hPa | 53 % | 3 °C | 55 % | 0% | 0% | 0% | 55% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1019 hPa | 47 % | 3 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1019 hPa | 42 % | 3 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1018 hPa | 38 % | 3 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1018 hPa | 36 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1017 hPa | 35 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1017 hPa | 34 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1016 hPa | 33 % | 3 °C | 78 % | 0% | 0% | 20% | 73% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1015 hPa | 31 % | 3 °C | 59 % | 0% | 0% | 39% | 40% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1015 hPa | 31 % | 2 °C | 22 % | 0% | 0% | 4% | 18% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1015 hPa | 36 % | 4 °C | 54 % | 0% | 0% | 2% | 53% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 46 % | 5 °C | 64 % | 0% | 0% | 15% | 60% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1016 hPa | 48 % | 3 °C | 78 % | 0% | 0% | 33% | 69% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1017 hPa | 47 % | 3 °C | 96 % | 0% | 0% | 14% | 96% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1016 hPa | 51 % | 4 °C | 96 % | 0% | 0% | 17% | 96% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1017 hPa | 60 % | 4 °C | 66 % | 0% | 0% | 4% | 64% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1017 hPa | 66 % | 5 °C | 24 % | 0% | 0% | 2% | 22% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1017 hPa | 68 % | 5 °C | 14 % | 0% | 0% | 7% | 9% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1017 hPa | 70 % | 4 °C | 31 % | 0% | 0% | 2% | 29% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1017 hPa | 71 % | 4 °C | 43 % | 0% | 0% | 24% | 29% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1017 hPa | 72 % | 4 °C | 57 % | 0% | 0% | 43% | 43% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1017 hPa | 71 % | 4 °C | 73 % | 0% | 0% | 64% | 21% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1017 hPa | 66 % | 3 °C | 25 % | 0% | 0% | 25% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1018 hPa | 59 % | 3 °C | 74 % | 0% | 0% | 66% | 28% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1018 hPa | 53 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.3 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1018 hPa | 53 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.4 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1019 hPa | 58 % | 4 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 13 °C 11 °C |
0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1019 hPa | 63 % | 6 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
| 1 PM
6 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1019 hPa | 67 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1018 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1018 hPa | 71 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 91% | 93% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1018 hPa | 67 % | 7 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 96% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1018 hPa | 68 % | 7 °C | 100 % | 0% | 53% | 100% | 99% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1018 hPa | 70 % | 7 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 99% | |
| 7 PM
12 PM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1018 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.3 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1018 hPa | 75 % | 7 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1019 hPa | 81 % | 7 °C | 100 % | 0% | 15% | 100% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1020 hPa | 86 % | 7 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1020 hPa | 90 % | 8 °C | 100 % | 0% | 12% | 100% | 98% | |
Verguleasa, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.6500; 24.3167
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 3 439
Altitude: 142 m
The administrative part:
- Olt, Slatina
- Comuna Verguleasa, Verguleasa
Something wrong, something missing?
Weather Verguleasa, Romania. Weather forecast Verguleasa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Verguleasa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Verguleasa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Verguleasa
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:17 am | 8:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:20 pm | 14:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:45 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:06 am | 9:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:23 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:07 pm | 04/28/2026 4:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |