Weather Vârtoapele de Jos long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Vârtoapele de Jos for ten days.
Tuesday, May 26
26 / 16°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 16 °C | 17 °C | 3 am | |
| 21 °C | 21 °C | 9 am | |
| 26 °C | 27 °C | 3 pm | |
| 21 °C | 23 °C | 9 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 8:50 pm
HOURLY
sunset 8:50 pm
|
|
|
|
Weather forecast Vârtoapele de Jos, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/26/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1022 hPa | 91 % | 14 °C | 83 % | 0% | 0% | 0% | 83% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1022 hPa | 67 % | 14 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1019 hPa | 55 % | 16 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1016 hPa | 71 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Wednesday 05/27/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1014 hPa | 90 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1012 hPa | 74 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 28 °C 29 °C |
0.1 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1008 hPa | 49 % | 16 °C | 25 % | 0% | 4% | 4% | 18% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
1007 hPa | 55 % | 13 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Vârtoapele de Jos, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.1833; 25.2000
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 3 201
Altitude: 82 m
The administrative part:
- Teleorman, Alexandria, Teleorman
- Comuna Vârtoape, Vârtoapele de Jos
Something wrong, something missing?
Weather Vârtoapele de Jos, Romania. Weather forecast Vârtoapele de Jos.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vârtoapele de Jos is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vârtoapele de Jos
data are always in the local timeSun and light
May 26, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 8:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:16 pm | 15:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 9:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 10:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:29 am | 11:04 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/25/2026 3:04 pm | 05/26/2026 3:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |