Weather Vânători, Constanţa week
Weather forecast for Vânători, Constanţa for this and next week.
Thursday, May 21
21 / 16°C
| 12.1 mm | 17 km/h |
| 16 °C | 17 °C | 3 am | |
| 17 °C | 18 °C | 9 am | |
| 21 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 5:34 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vânători, Constanţa, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.4 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1009 hPa | 95 % | 15 °C | 14 % | 0% | 12% | 1% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 17 °C 18 °C |
2.5 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1010 hPa | 90 % | 15 °C | 99 % | 0% | 99% | 7% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 21 °C 22 °C |
8.9 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1010 hPa | 76 % | 17 °C | 73 % | 0% | 48% | 28% | 33% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.3 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1011 hPa | 94 % | 15 °C | 100 % | 0% | 1% | 40% | 100% | |
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
1.4 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1011 hPa | 95 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 24% | 76% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 17 °C 18 °C |
3.1 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1012 hPa | 93 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 32% | 80% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1014 hPa | 89 % | 17 °C | 99 % | 0% | 99% | 6% | 21% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 94 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
Vânători, Constanţa, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 43.8777; 28.5229
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 182
Altitude: 26 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Vânători, Constanţa, Romania. Weather forecast Vânători, Constanţa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vânători, Constanţa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vânători, Constanţa
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:34 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 9:06 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:17 am | 9:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:26 am | 10:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 9:59 am | 05/22/2026 1:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |