Weather Văleni, Vaslui weekend
Weather forecast for Văleni, Vaslui for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning clear, later morning cloudy, in the evening initially cloudy, later partly cloudy. Sunday during the day morning cloudy, later morning overcast, in the evening initially overcast, later light rain.
Friday, May 15
19 / 7°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 17 °C | 16 °C | 8 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 9 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 10 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 11 pm |
sunrise 5:34 am
sunset 8:37 pm
HOURLY
sunset 8:37 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Văleni, Vaslui, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1006 hPa | 78 % | 7 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1006 hPa | 69 % | 8 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1006 hPa | 60 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1006 hPa | 53 % | 7 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1006 hPa | 47 % | 7 °C | 100 % | 0% | 93% | 90% | 98% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1006 hPa | 44 % | 6 °C | 100 % | 0% | 43% | 99% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1006 hPa | 42 % | 6 °C | 100 % | 0% | 7% | 46% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1005 hPa | 42 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 4% | 96% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1005 hPa | 43 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1005 hPa | 45 % | 7 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1005 hPa | 48 % | 8 °C | 68 % | 0% | 0% | 2% | 68% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1005 hPa | 56 % | 9 °C | 66 % | 0% | 0% | 1% | 65% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1005 hPa | 62 % | 9 °C | 12 % | 0% | 0% | 1% | 10% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1006 hPa | 66 % | 8 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1006 hPa | 67 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1006 hPa | 69 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1006 hPa | 70 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1007 hPa | 73 % | 7 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1007 hPa | 80 % | 8 °C | 65 % | 0% | 0% | 0% | 65% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1007 hPa | 85 % | 8 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1007 hPa | 89 % | 8 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1007 hPa | 91 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1007 hPa | 91 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1007 hPa | 86 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1007 hPa | 80 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1007 hPa | 75 % | 10 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1007 hPa | 70 % | 11 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southeast |
1007 hPa | 67 % | 12 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 20 °C 20 °C |
0.1 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southeast |
1006 hPa | 63 % | 12 °C | 10 % | 0% | 6% | 4% | 1% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 21 °C 20 °C |
0.1 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southeast |
1006 hPa | 55 % | 11 °C | 51 % | 0% | 7% | 14% | 41% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southeast |
1006 hPa | 52 % | 11 °C | 68 % | 0% | 3% | 17% | 60% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 22 °C 21 °C |
0.1 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southeast |
1005 hPa | 52 % | 11 °C | 84 % | 0% | 4% | 10% | 81% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain | 21 °C 20 °C |
0.2 mm | 6.8 m/s24 km/h southeast |
1004 hPa | 53 % | 11 °C | 93 % | 0% | 29% | 30% | 89% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1004 hPa | 61 % | 12 °C | 93 % | 0% | 0% | 7% | 92% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1004 hPa | 59 % | 11 °C | 92 % | 0% | 2% | 1% | 92% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h southeast |
1004 hPa | 63 % | 11 °C | 96 % | 0% | 0% | 1% | 96% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southeast |
1004 hPa | 67 % | 10 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h southeast |
1005 hPa | 70 % | 9 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1005 hPa | 72 % | 9 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southeast |
1005 hPa | 75 % | 8 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
Văleni, Vaslui, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.7473; 27.7596
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 3 023
Altitude: 191 m
The administrative part:
- Vaslui, Vaslui
- Comuna Vãleni, Văleni, Vaslui
Something wrong, something missing?
Weather Văleni, Vaslui, Romania. Weather forecast Văleni, Vaslui.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Văleni, Vaslui is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Văleni, Vaslui
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:34 am | 8:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:05 pm | 15:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 9:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:12 am | 9:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:17 am | 10:55 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:15 am | 05/15/2026 7:16 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |