Weather Valea Seacă, Călăraşi weekend
Weather forecast for Valea Seacă, Călăraşi for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later rain, in the evening initially rain, later heavy rain. Sunday during the day morning heavy rain, later morning rain, in the afternoon initially rain, later overcast, in the evening initially overcast, later partly cloudy.
Sunday, May 17
15 / 12°C
| 28.6 mm | 21 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 9 am | |
| 15 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 8:35 pm
HOURLY
sunset 8:35 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Valea Seacă, Călăraşi, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
1.7 mm | 6.7 m/s24 km/h east-southeast |
1001 hPa | 88 % | 11 °C | 97 % | 0% | 41% | 78% | 87% | |
| 1 AM
6 PM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
1.5 mm | 6.1 m/s22 km/h east-southeast |
1001 hPa | 89 % | 11 °C | 96 % | 0% | 23% | 57% | 93% | |
| 2 AM
7 PM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
1.4 mm | 5.9 m/s21 km/h east-southeast |
1001 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 96% | |
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
2.7 mm | 5.5 m/s20 km/h east-southeast |
1001 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 63% | 99% | 94% | |
| 4 AM
9 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
4.8 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1001 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
3.8 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1001 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
3.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1001 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
2.5 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1001 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
2.3 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1001 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.4 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1001 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 99% | |
| 10 AM
3 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1002 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 99% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1002 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 99% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.8 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1003 hPa | 89 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 100% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1003 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.7 mm | 5.9 m/s21 km/h northeast |
1004 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 92% | 100% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1004 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 28% | 96% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain | 15 °C 14 °C |
0.1 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1005 hPa | 81 % | 11 °C | 100 % | 0% | 64% | 100% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1005 hPa | 77 % | 10 °C | 100 % | 0% | 53% | 100% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northeast |
1006 hPa | 70 % | 9 °C | 100 % | 0% | 81% | 100% | 36% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1007 hPa | 68 % | 8 °C | 100 % | 0% | 56% | 100% | 18% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1007 hPa | 72 % | 8 °C | 92 % | 0% | 0% | 18% | 90% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1007 hPa | 79 % | 8 °C | 32 % | 0% | 0% | 26% | 7% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1008 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 1% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1010 hPa | 86 % | 11 °C | 94 % | 0% | 90% | 57% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 21 °C 21 °C |
3.4 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1010 hPa | 58 % | 12 °C | 28 % | 0% | 10% | 24% | 1% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 91 % | 13 °C | 40 % | 0% | 18% | 33% | 2% | |
Valea Seacă, Călăraşi, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.4108; 26.8977
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 44 m
The administrative part:
- Judeţul Călăraşi, Călăraşi, Călăraşi
- Oraş Lehliu Garã, Lehliu-Gară
Something wrong, something missing?
Weather Valea Seacă, Călăraşi, Romania. Weather forecast Valea Seacă, Călăraşi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Valea Seacă, Călăraşi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Valea Seacă, Călăraşi
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 8:35 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:08 pm | 14:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:08 am | 9:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:26 am | 9:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:35 am | 10:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:32 am | 05/17/2026 10:01 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |