Weather Valea Rece, Harghita weekend
Weather forecast for Valea Rece, Harghita for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day partly cloudy, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later rain, in the evening initially rain, later fog. Sunday during the day morning fog, later morning partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear.
Sunday, May 17
14 / 6°C
| 0.0 mm | 18 km/h |
| 9 °C | 7 °C | 9 am | |
| 12 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 11 °C | 3 pm | |
| 8 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 5:39 am
sunset 8:46 pm
HOURLY
sunset 8:46 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Valea Rece, Harghita, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1003 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 66% | 96% | 60% | 85% | |
| 1 AM
6 PM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1003 hPa | 97 % | 8 °C | 98 % | 74% | 93% | 50% | 71% | |
| 2 AM
7 PM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1004 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 64% | 99% | 18% | 71% | |
| 3 AM
8 PM
| fog | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1004 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 60% | 100% | 3% | 21% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1004 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 64% | 100% | 8% | 7% | |
| 5 AM
10 PM
| fog | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1004 hPa | 98 % | 6 °C | 99 % | 62% | 98% | 13% | 6% | |
| 6 AM
11 PM
| fog | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1004 hPa | 98 % | 6 °C | 99 % | 57% | 98% | 3% | 34% | |
| 7 AM
12 AM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1005 hPa | 95 % | 5 °C | 94 % | 37% | 90% | 0% | 42% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1005 hPa | 90 % | 5 °C | 77 % | 16% | 74% | 0% | 10% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1005 hPa | 82 % | 6 °C | 61 % | 3% | 61% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1005 hPa | 74 % | 6 °C | 32 % | 0% | 32% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1005 hPa | 66 % | 5 °C | 18 % | 0% | 15% | 0% | 4% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1005 hPa | 56 % | 4 °C | 36 % | 0% | 3% | 0% | 35% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east |
1005 hPa | 54 % | 4 °C | 40 % | 0% | 24% | 0% | 21% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east |
1005 hPa | 51 % | 3 °C | 32 % | 0% | 32% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1006 hPa | 51 % | 3 °C | 60 % | 0% | 60% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1008 hPa | 84 % | 5 °C | 3 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1009 hPa | 86 % | 4 °C | 29 % | 0% | 25% | 20% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.4 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1010 hPa | 70 % | 7 °C | 19 % | 0% | 17% | 14% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 17 °C 15 °C |
0.6 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1009 hPa | 45 % | 5 °C | 37 % | 0% | 2% | 37% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1010 hPa | 82 % | 8 °C | 14 % | 0% | 9% | 11% | 0% | |
Valea Rece, Harghita, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.6208; 25.9583
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 2 205
Altitude: 889 m
The administrative part:
- Harghita, Miercurea-Ciuc
- Comuna Lunca de Jos, Lunca de Jos, Harghita
Something wrong, something missing?
Weather Valea Rece, Harghita, Romania. Weather forecast Valea Rece, Harghita.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Valea Rece, Harghita is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Valea Rece, Harghita
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:39 am | 8:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 15:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:02 am | 9:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:17 am | 10:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:21 am | 11:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:26 am | 05/17/2026 10:17 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |