Weather Valea Rece, Harghita week
Weather forecast for Valea Rece, Harghita for this and next week.
Friday, May 15
16 / 6°C
| 0.0 mm | 11 km/h |
| 13 °C | 12 °C | 8 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm | |
| 9 °C | 8 °C | 10 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 11 pm |
sunrise 5:41 am
sunset 8:43 pm
HOURLY
sunset 8:43 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Valea Rece, Harghita, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
6 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1006 hPa | 93 % | 2 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1006 hPa | 93 % | 2 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1006 hPa | 93 % | 2 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1006 hPa | 93 % | 2 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1006 hPa | 92 % | 2 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1006 hPa | 92 % | 2 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1007 hPa | 91 % | 3 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1006 hPa | 77 % | 4 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1006 hPa | 63 % | 3 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1006 hPa | 54 % | 2 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1005 hPa | 47 % | 1 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 61% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1005 hPa | 42 % | 1 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1005 hPa | 38 % | 1 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1005 hPa | 37 % | 1 °C | 93 % | 0% | 0% | 2% | 93% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1005 hPa | 38 % | 2 °C | 93 % | 0% | 0% | 10% | 91% | |
| 4 PM
9 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1004 hPa | 41 % | 3 °C | 33 % | 0% | 0% | 14% | 23% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1004 hPa | 43 % | 3 °C | 28 % | 0% | 1% | 14% | 14% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1004 hPa | 45 % | 4 °C | 19 % | 0% | 2% | 14% | 5% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1004 hPa | 50 % | 5 °C | 41 % | 0% | 1% | 3% | 39% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1005 hPa | 65 % | 6 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1005 hPa | 74 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1006 hPa | 75 % | 5 °C | 97 % | 0% | 0% | 1% | 96% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1006 hPa | 73 % | 4 °C | 86 % | 0% | 0% | 38% | 85% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1006 hPa | 81 % | 5 °C | 60 % | 0% | 0% | 3% | 59% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1007 hPa | 88 % | 5 °C | 73 % | 0% | 0% | 0% | 73% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1007 hPa | 91 % | 5 °C | 43 % | 0% | 0% | 19% | 36% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1007 hPa | 94 % | 5 °C | 43 % | 0% | 0% | 42% | 3% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1007 hPa | 96 % | 5 °C | 4 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1006 hPa | 97 % | 5 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1006 hPa | 97 % | 5 °C | 42 % | 0% | 0% | 1% | 41% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1006 hPa | 92 % | 6 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1006 hPa | 83 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1006 hPa | 70 % | 8 °C | 42 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1005 hPa | 61 % | 7 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1005 hPa | 56 % | 7 °C | 46 % | 0% | 7% | 7% | 39% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1004 hPa | 53 % | 7 °C | 49 % | 0% | 7% | 5% | 43% | |
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 18 °C 17 °C |
0.3 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1004 hPa | 49 % | 7 °C | 76 % | 0% | 2% | 11% | 72% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 17 °C 15 °C |
0.7 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1003 hPa | 52 % | 7 °C | 85 % | 0% | 18% | 35% | 76% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 15 °C 14 °C |
1.1 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1003 hPa | 70 % | 10 °C | 87 % | 0% | 21% | 21% | 80% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1003 hPa | 87 % | 11 °C | 95 % | 0% | 51% | 28% | 89% | |
| 5 PM
10 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.4 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1003 hPa | 89 % | 11 °C | 98 % | 0% | 57% | 11% | 96% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.5 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1003 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 87% | 15% | 99% | |
| 7 PM
12 PM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1003 hPa | 93 % | 10 °C | 99 % | 17% | 39% | 15% | 98% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1003 hPa | 96 % | 10 °C | 99 % | 0% | 18% | 25% | 99% | |
| 9 PM
2 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1003 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 25% | 97% | 14% | 94% | |
| 10 PM
3 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1003 hPa | 98 % | 10 °C | 99 % | 50% | 98% | 18% | 71% | |
| 11 PM
4 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-southeast |
1003 hPa | 98 % | 9 °C | 100 % | 60% | 99% | 19% | 74% | |
Valea Rece, Harghita, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.6208; 25.9583
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 2 205
Altitude: 889 m
The administrative part:
- Harghita, Miercurea-Ciuc
- Comuna Lunca de Jos, Lunca de Jos, Harghita
Something wrong, something missing?
Weather Valea Rece, Harghita, Romania. Weather forecast Valea Rece, Harghita.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Valea Rece, Harghita is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Valea Rece, Harghita
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:41 am | 8:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 15:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 9:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 10:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:25 am | 11:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:22 am | 05/15/2026 7:24 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |