Weather Valea Pleşilor today
| 17 °C | 14 °C | 5 pm | |
| 14 °C | 11 °C | 7 pm | |
| 11 °C | 7 °C | 9 pm | |
| 9 °C | 6 °C | 11 pm |
sunrise 6:16 am
sunset 8:30 pm
HOURLY
sunset 8:30 pm
Weather forecast Valea Pleşilor April 29, 2026
During the day overcast. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night cloudy. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Valea Pleşilor, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1019 hPa | 64 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 11% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1019 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1019 hPa | 62 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1019 hPa | 58 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1019 hPa | 51 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1019 hPa | 47 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1019 hPa | 44 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1018 hPa | 41 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 22% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1018 hPa | 39 % | 1 °C | 100 % | 0% | 1% | 32% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1017 hPa | 39 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 35% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1017 hPa | 36 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 31% | 99% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1016 hPa | 32 % | 0 °C | 82 % | 0% | 0% | 18% | 77% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1017 hPa | 36 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 32% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
1017 hPa | 36 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1018 hPa | 28 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1019 hPa | 28 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 17% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north |
1020 hPa | 31 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 38% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1021 hPa | 33 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 90% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1021 hPa | 37 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 97% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1022 hPa | 42 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 95% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1022 hPa | 47 % | -2 °C | 99 % | 0% | 0% | 98% | 50% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1023 hPa | 50 % | -2 °C | 75 % | 0% | 0% | 74% | 2% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1023 hPa | 58 % | -1 °C | 7 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1023 hPa | 63 % | -1 °C | 43 % | 0% | 26% | 24% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1024 hPa | 60 % | -1 °C | 66 % | 0% | 65% | 2% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1024 hPa | 59 % | -1 °C | 92 % | 0% | 92% | 25% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1025 hPa | 56 % | -1 °C | 96 % | 0% | 96% | 39% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1025 hPa | 56 % | -1 °C | 96 % | 0% | 96% | 49% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1025 hPa | 55 % | 0 °C | 26 % | 0% | 19% | 9% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1025 hPa | 53 % | 0 °C | 57 % | 0% | 46% | 29% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1025 hPa | 53 % | 0 °C | 31 % | 0% | 25% | 17% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1025 hPa | 52 % | 1 °C | 11 % | 0% | 5% | 9% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1024 hPa | 47 % | 1 °C | 10 % | 0% | 2% | 9% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1024 hPa | 43 % | 0 °C | 17 % | 0% | 4% | 16% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1024 hPa | 40 % | -1 °C | 43 % | 0% | 12% | 41% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1024 hPa | 41 % | -1 °C | 47 % | 0% | 14% | 46% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1023 hPa | 40 % | -1 °C | 25 % | 0% | 0% | 25% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1023 hPa | 38 % | -2 °C | 41 % | 0% | 0% | 41% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1023 hPa | 45 % | -1 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1024 hPa | 51 % | 0 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1024 hPa | 54 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 98% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1024 hPa | 55 % | 0 °C | 95 % | 0% | 1% | 95% | 0% | |
Valea Pleşilor, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 45.8167; 23.5500
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Valea Pleşilor, Romania. Weather forecast Valea Pleşilor.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Valea Pleşilor is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Valea Pleşilor
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Valea Pleşilor
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:16 am | 8:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:23 pm | 14:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 9:04 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:03 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:18 am | 10:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:19 pm | 04/29/2026 5:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |