Weather Valea Nandrului the day after tomorrow
| 12 °C | 13 °C | 9 am | |
| 14 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:54 am
sunset 8:55 pm
HOURLY
sunset 8:55 pm
Weather forecast Valea Nandrului May 17, 2026
During the day heavy rain, in the evening initially heavy rain, later light rain. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 22.7 mm. At night the lowest temperature 12 °C. Total rainfall 0.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Valea Nandrului, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.9 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
998 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 56% | 89% | 99% | |
| 1 AM
6 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.6 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
999 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 73% | 96% | 99% | |
| 2 AM
7 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
3.5 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
999 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 97% | |
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.8 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
999 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 4 AM
9 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
2.1 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
998 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 5 AM
10 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.1 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
998 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.8 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
999 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 93% | |
| 7 AM
12 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
999 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 91% | |
| 8 AM
1 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
999 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 93% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.8 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1000 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 85% | |
| 10 AM
3 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.2 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1001 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 87% | |
| 11 AM
4 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.8 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1001 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 85% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1002 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 93% | |
| 1 PM
6 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1002 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 87% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1003 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 83% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1004 hPa | 91 % | 13 °C | 98 % | 0% | 43% | 50% | 96% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1004 hPa | 83 % | 13 °C | 100 % | 0% | 74% | 37% | 95% | |
| 5 PM
10 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
1.6 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1005 hPa | 82 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 77% | 85% | |
| 6 PM
11 AM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.6 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1006 hPa | 90 % | 13 °C | 98 % | 0% | 82% | 93% | 50% | |
| 7 PM
12 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.5 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1007 hPa | 94 % | 13 °C | 99 % | 0% | 84% | 96% | 65% | |
| 8 PM
1 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.1 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1007 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 93% | 96% | 82% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1008 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 89% | 92% | |
| 10 PM
3 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1009 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 97% | 94% | 23% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1010 hPa | 94 % | 11 °C | 98 % | 0% | 96% | 48% | 1% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1010 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 53% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1011 hPa | 92 % | 10 °C | 98 % | 0% | 89% | 76% | 13% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1011 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 9% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1012 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 38% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1012 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 94% | 96% | 67% | |
| 5 AM
10 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1012 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 86% | 97% | 75% | |
| 6 AM
11 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1012 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 81% | |
| 7 AM
12 AM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1013 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 85% | 5% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1013 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 3% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
1.5 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1014 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 35% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 18 °C 18 °C |
1.6 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1013 hPa | 72 % | 12 °C | 60 % | 0% | 27% | 45% | 8% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1016 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 16% | 0% | |
Valea Nandrului, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 45.7975; 22.8384
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 169
Altitude: 271 m
The administrative part:
- Hunedoara, Hunedoara
- Comuna Pestişu Mic, Peştişu Mic
Something wrong, something missing?
Weather Valea Nandrului, Romania. Weather forecast Valea Nandrului.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Valea Nandrului is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Valea Nandrului
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 8:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 15:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 9:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 10:16 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:40 am | 11:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:42 am | 05/17/2026 10:25 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |