Weather Valea Muratan week
Weather forecast for Valea Muratan for this and next week.
Sunday, May 17
17 / 13°C
| 24.6 mm | 19 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 9 am | |
| 14 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:37 am
sunset 8:27 pm
HOURLY
sunset 8:27 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Valea Muratan, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h southeast |
1003 hPa | 77 % | 10 °C | 85 % | 0% | 0% | 9% | 84% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h southeast |
1003 hPa | 77 % | 10 °C | 99 % | 0% | 8% | 9% | 99% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.4 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1002 hPa | 78 % | 10 °C | 96 % | 0% | 9% | 51% | 94% | |
| 3 AM
8 PM
| light rain showers | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1002 hPa | 81 % | 10 °C | 73 % | 0% | 0% | 71% | 7% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southeast |
1001 hPa | 86 % | 11 °C | 79 % | 0% | 7% | 78% | 2% | |
| 5 AM
10 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.6 mm | 6.3 m/s23 km/h east-southeast |
1000 hPa | 86 % | 11 °C | 98 % | 0% | 30% | 79% | 91% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
3.1 mm | 6.0 m/s22 km/h east-southeast |
1000 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 75% | 100% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
3.5 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1000 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 97% | |
| 8 AM
1 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
5.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1000 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 75% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
5.3 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1000 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 85% | |
| 10 AM
3 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
3.6 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1000 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 96% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.6 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1000 hPa | 95 % | 12 °C | 99 % | 0% | 68% | 91% | 91% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northwest |
1000 hPa | 91 % | 12 °C | 68 % | 0% | 46% | 2% | 35% | |
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northwest |
1000 hPa | 85 % | 12 °C | 52 % | 0% | 43% | 29% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.3 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1000 hPa | 79 % | 12 °C | 51 % | 0% | 39% | 26% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
0.4 mm | 5.6 m/s20 km/h northwest |
1000 hPa | 73 % | 11 °C | 36 % | 0% | 35% | 13% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
0.4 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1001 hPa | 73 % | 11 °C | 40 % | 0% | 32% | 20% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain showers | 17 °C 17 °C |
0.2 mm | 5.4 m/s19 km/h northwest |
1001 hPa | 73 % | 11 °C | 60 % | 0% | 35% | 41% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northwest |
1001 hPa | 76 % | 11 °C | 29 % | 0% | 23% | 9% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northwest |
1002 hPa | 79 % | 12 °C | 14 % | 0% | 12% | 3% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-northwest |
1002 hPa | 83 % | 11 °C | 29 % | 0% | 23% | 7% | 1% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1002 hPa | 87 % | 11 °C | 85 % | 0% | 11% | 1% | 84% | |
| 10 PM
3 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 5.5 m/s20 km/h west-northwest |
1003 hPa | 89 % | 11 °C | 91 % | 0% | 83% | 13% | 37% | |
| 11 PM
4 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 5.8 m/s21 km/h west-northwest |
1003 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 12% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 5.5 m/s20 km/h northwest |
1004 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 13% | 7% | |
| 1 AM
6 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h northwest |
1004 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 1% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 5.2 m/s19 km/h northwest |
1004 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northwest |
1005 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h north |
1005 hPa | 96 % | 12 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north |
1006 hPa | 96 % | 12 °C | 92 % | 0% | 92% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1007 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1008 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northwest |
1008 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 14 °C 14 °C |
1.3 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1009 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 19 °C 20 °C |
3.1 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1010 hPa | 73 % | 14 °C | 24 % | 0% | 0% | 22% | 1% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1011 hPa | 88 % | 14 °C | 41 % | 0% | 0% | 10% | 35% | |
Valea Muratan, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 43.9833; 28.4667
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Valea Muratan, Romania. Weather forecast Valea Muratan.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Valea Muratan is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Valea Muratan
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:37 am | 8:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:03 am | 9:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:22 am | 9:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:32 am | 10:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:27 am | 05/17/2026 9:53 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |