Weather Valea Dăii weekend
Weather forecast for Valea Dăii for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later rain, in the evening initially rain, later overcast. Sunday during the day morning rain, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later cloudy, in the evening initially cloudy, later clear.
Friday, May 15
19 / 12°C
| 0.0 mm | 5 km/h |
| 16 °C | 16 °C | 8 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 9 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 10 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 11 pm |
sunrise 5:47 am
sunset 8:46 pm
HOURLY
sunset 8:46 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Valea Dăii, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1005 hPa | 43 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 4% | 96% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1004 hPa | 42 % | 5 °C | 94 % | 0% | 2% | 8% | 93% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1004 hPa | 43 % | 6 °C | 83 % | 0% | 4% | 18% | 80% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1004 hPa | 45 % | 7 °C | 47 % | 0% | 0% | 9% | 42% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1004 hPa | 46 % | 7 °C | 10 % | 0% | 0% | 5% | 5% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1004 hPa | 51 % | 8 °C | 16 % | 0% | 9% | 12% | 2% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1004 hPa | 64 % | 10 °C | 87 % | 0% | 0% | 3% | 86% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1004 hPa | 75 % | 11 °C | 86 % | 0% | 0% | 3% | 85% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1004 hPa | 78 % | 9 °C | 89 % | 0% | 0% | 3% | 89% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1005 hPa | 81 % | 9 °C | 90 % | 0% | 0% | 6% | 89% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1005 hPa | 80 % | 8 °C | 72 % | 0% | 0% | 14% | 71% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1005 hPa | 81 % | 7 °C | 22 % | 0% | 0% | 12% | 20% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1005 hPa | 83 % | 7 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1005 hPa | 86 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1005 hPa | 89 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1005 hPa | 92 % | 6 °C | 5 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1004 hPa | 91 % | 6 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1004 hPa | 90 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1004 hPa | 88 % | 7 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1004 hPa | 78 % | 8 °C | 49 % | 0% | 0% | 0% | 49% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1004 hPa | 72 % | 10 °C | 49 % | 0% | 0% | 0% | 49% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1003 hPa | 62 % | 10 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1003 hPa | 55 % | 10 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1002 hPa | 48 % | 9 °C | 52 % | 0% | 1% | 25% | 35% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 21 °C 21 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1002 hPa | 47 % | 9 °C | 67 % | 0% | 3% | 9% | 62% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 20 °C 19 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1001 hPa | 52 % | 10 °C | 64 % | 0% | 6% | 16% | 56% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 21 °C 20 °C |
0.3 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1000 hPa | 47 % | 9 °C | 73 % | 0% | 0% | 6% | 71% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 20 °C 19 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1000 hPa | 53 % | 10 °C | 91 % | 0% | 5% | 19% | 89% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
999 hPa | 52 % | 10 °C | 97 % | 0% | 5% | 27% | 96% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
999 hPa | 58 % | 11 °C | 99 % | 0% | 3% | 39% | 99% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
999 hPa | 74 % | 13 °C | 82 % | 0% | 3% | 28% | 77% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-southeast |
999 hPa | 84 % | 13 °C | 99 % | 0% | 0% | 77% | 95% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-southeast |
998 hPa | 78 % | 11 °C | 98 % | 0% | 0% | 46% | 97% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-southeast |
999 hPa | 78 % | 10 °C | 87 % | 0% | 0% | 29% | 82% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-southeast |
998 hPa | 81 % | 10 °C | 93 % | 0% | 0% | 11% | 93% | |
Valea Dăii, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.2257; 24.8961
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 7
Altitude: 367 m
The administrative part:
- Judeţul Mureş, Târgu Mureş
- Comuna Albeşti, Albeşti, Mureş
Something wrong, something missing?
Weather Valea Dăii, Romania. Weather forecast Valea Dăii.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Valea Dăii is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Valea Dăii
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 8:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:16 pm | 14:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:11 am | 9:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:27 am | 10:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:33 am | 11:02 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:28 am | 05/15/2026 7:27 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |