Weather Ţuţora weekend
Weather forecast for Ţuţora for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, later morning cloudy. Sunday during the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later light rain showers, in the evening initially light rain showers, later partly cloudy.
Sunday, May 17
21 / 10°C
| 0.6 mm | 14 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 9 am | |
| 19 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 5:30 am
sunset 8:40 pm
HOURLY
sunset 8:40 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ţuţora, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1004 hPa | 71 % | 8 °C | 72 % | 0% | 0% | 0% | 72% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1005 hPa | 72 % | 7 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1005 hPa | 73 % | 7 °C | 70 % | 0% | 0% | 0% | 70% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1005 hPa | 76 % | 7 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1004 hPa | 79 % | 7 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1004 hPa | 81 % | 6 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1005 hPa | 81 % | 6 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1005 hPa | 77 % | 6 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1005 hPa | 71 % | 6 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1005 hPa | 63 % | 7 °C | 66 % | 0% | 0% | 0% | 66% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1005 hPa | 56 % | 7 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1005 hPa | 51 % | 7 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1005 hPa | 49 % | 8 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1004 hPa | 42 % | 7 °C | 96 % | 0% | 24% | 93% | 41% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1004 hPa | 41 % | 6 °C | 88 % | 0% | 3% | 78% | 48% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1004 hPa | 39 % | 6 °C | 85 % | 0% | 0% | 82% | 18% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain showers | 21 °C 19 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1004 hPa | 39 % | 6 °C | 63 % | 0% | 0% | 58% | 10% | |
| 5 PM
10 AM
| rain showers | 20 °C 19 °C |
0.3 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1004 hPa | 46 % | 8 °C | 68 % | 0% | 16% | 63% | 10% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain showers | 19 °C 18 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1005 hPa | 55 % | 10 °C | 65 % | 0% | 2% | 62% | 7% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1005 hPa | 65 % | 11 °C | 65 % | 0% | 13% | 63% | 3% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1005 hPa | 76 % | 13 °C | 42 % | 0% | 5% | 39% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1006 hPa | 79 % | 12 °C | 24 % | 0% | 3% | 21% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1006 hPa | 80 % | 11 °C | 26 % | 0% | 3% | 24% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1007 hPa | 82 % | 11 °C | 23 % | 0% | 6% | 21% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1007 hPa | 85 % | 11 °C | 13 % | 0% | 6% | 11% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1007 hPa | 87 % | 10 °C | 25 % | 0% | 18% | 15% | 3% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1008 hPa | 89 % | 10 °C | 22 % | 0% | 14% | 6% | 8% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1008 hPa | 93 % | 10 °C | 50 % | 0% | 3% | 0% | 48% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1008 hPa | 95 % | 10 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1008 hPa | 95 % | 10 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1008 hPa | 95 % | 10 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1009 hPa | 91 % | 11 °C | 30 % | 0% | 20% | 21% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1009 hPa | 85 % | 11 °C | 20 % | 0% | 14% | 12% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.3 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1010 hPa | 80 % | 12 °C | 7 % | 0% | 5% | 1% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1010 hPa | 43 % | 9 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 67 % | 11 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Ţuţora, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 47.1333; 27.7833
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ţuţora, Romania. Weather forecast Ţuţora.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ţuţora is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ţuţora
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 8:40 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:05 pm | 15:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 9:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:07 am | 10:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:08 am | 11:03 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:16 am | 05/17/2026 10:12 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |