Weather Tuluceşti long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Tuluceşti for ten days.
Tuesday, May 26
26 / 17°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 17 °C | 17 °C | 3 am | |
| 20 °C | 21 °C | 9 am | |
| 26 °C | 26 °C | 3 pm | |
| 22 °C | 23 °C | 9 pm |
sunrise 5:26 am
sunset 8:44 pm
HOURLY
sunset 8:44 pm
|
|
|
|
Weather forecast Tuluceşti, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/26/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1021 hPa | 74 % | 12 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1020 hPa | 63 % | 13 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1017 hPa | 47 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1013 hPa | 64 % | 15 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
Wednesday 05/27/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1012 hPa | 72 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 22 °C 24 °C |
1.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1010 hPa | 70 % | 16 °C | 7 % | 0% | 0% | 5% | 1% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 25 °C 26 °C |
2.1 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1007 hPa | 50 % | 14 °C | 53 % | 0% | 0% | 43% | 26% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1006 hPa | 94 % | 17 °C | 60 % | 0% | 0% | 59% | 3% | |
Tuluceşti, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 45.5667; 28.0333
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 7 503
Altitude: 71 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Tuluceşti, Romania. Weather forecast Tuluceşti.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tuluceşti is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tuluceşti
data are always in the local timeSun and light
May 26, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:26 am | 8:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 15:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:49 am | 9:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:03 am | 10:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:04 am | 11:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/25/2026 2:52 pm | 05/26/2026 2:49 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |