Weather Tărcăița weekend
Weather forecast for Tărcăița for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day overcast, later morning rain. Sunday during the day morning rain, in the afternoon initially rain, later heavy rain.
Sunday, May 17
19 / 12°C
| 20.3 mm | 7 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 9 am | |
| 18 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:54 am
sunset 9:00 pm
HOURLY
sunset 9:00 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tărcăița, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
999 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 26% | 85% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
998 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 24% | 25% | 16% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
998 hPa | 98 % | 11 °C | 99 % | 0% | 16% | 26% | 98% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
998 hPa | 98 % | 11 °C | 99 % | 0% | 14% | 32% | 98% | |
| 4 AM
9 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
998 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 89% | 48% | 98% | |
| 5 AM
10 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
998 hPa | 98 % | 11 °C | 96 % | 3% | 46% | 48% | 89% | |
| 6 AM
11 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
999 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 19% | 100% | 74% | 75% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
999 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 10% | 100% | 54% | 72% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1000 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 10% | 100% | 35% | 56% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1000 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 7% | 100% | 57% | 58% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1000 hPa | 89 % | 13 °C | 100 % | 3% | 100% | 82% | 83% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1001 hPa | 82 % | 12 °C | 98 % | 0% | 32% | 75% | 93% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1001 hPa | 75 % | 13 °C | 90 % | 0% | 28% | 56% | 81% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 19 °C 19 °C |
1.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1001 hPa | 68 % | 13 °C | 100 % | 0% | 90% | 94% | 96% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 18 °C 18 °C |
0.8 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1002 hPa | 71 % | 13 °C | 98 % | 0% | 34% | 76% | 93% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.5 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1003 hPa | 75 % | 13 °C | 100 % | 0% | 3% | 86% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
4.5 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1003 hPa | 76 % | 14 °C | 100 % | 0% | 4% | 39% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
2.4 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1005 hPa | 87 % | 14 °C | 100 % | 0% | 27% | 81% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.3 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1006 hPa | 93 % | 14 °C | 100 % | 2% | 43% | 94% | 99% | |
| 7 PM
12 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.4 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1006 hPa | 97 % | 13 °C | 100 % | 1% | 71% | 75% | 96% | |
| 8 PM
1 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.5 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1007 hPa | 97 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 94% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
1.4 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1007 hPa | 98 % | 13 °C | 100 % | 10% | 89% | 99% | 99% | |
| 10 PM
3 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.6 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1008 hPa | 98 % | 13 °C | 100 % | 3% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.8 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1009 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 87% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.9 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1009 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 74% | 100% | 91% | |
| 1 AM
6 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.7 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1010 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 93% | |
| 2 AM
7 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.1 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1010 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 1% | 87% | 100% | 93% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.5 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1010 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 2% | 92% | 100% | 93% | |
| 4 AM
9 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.7 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1011 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 2% | 91% | 100% | 86% | |
| 5 AM
10 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.8 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1011 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 1% | 98% | 100% | 58% | |
| 6 AM
11 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.8 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1012 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 1% | 100% | 100% | 23% | |
| 7 AM
12 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.7 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 1% | 100% | 100% | 3% | |
| 8 AM
1 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.6 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1013 hPa | 96 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 14% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1014 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 2% | 100% | 100% | 3% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1014 hPa | 79 % | 11 °C | 99 % | 0% | 97% | 21% | 13% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 84 % | 11 °C | 80 % | 0% | 79% | 7% | 0% | |
Tărcăița, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.5887; 22.3350
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tărcăița, Romania. Weather forecast Tărcăița.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tărcăița is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tărcăița
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 9 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:27 pm | 15:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:17 am | 9:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 10:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:35 am | 11:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:41 am | 05/17/2026 10:32 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |