Weather Tărcaia long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Tărcaia for ten days.
Saturday, May 16
19 / 12°C
| 6.3 mm | 8 km/h |
| 16 °C | 17 °C | 9 am | |
| 19 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 5:55 am
sunset 8:59 pm
HOURLY
sunset 8:59 pm
|
|
|
|
Weather forecast Tărcaia, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1005 hPa | 92 % | 10 °C | 88 % | 0% | 4% | 28% | 85% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1004 hPa | 91 % | 10 °C | 35 % | 0% | 0% | 2% | 34% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1004 hPa | 90 % | 10 °C | 43 % | 0% | 0% | 6% | 39% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1003 hPa | 89 % | 9 °C | 74 % | 0% | 7% | 17% | 68% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1003 hPa | 88 % | 9 °C | 75 % | 0% | 2% | 21% | 69% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1003 hPa | 86 % | 9 °C | 85 % | 0% | 0% | 7% | 84% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1002 hPa | 85 % | 9 °C | 91 % | 0% | 0% | 7% | 91% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1002 hPa | 84 % | 10 °C | 89 % | 0% | 0% | 23% | 87% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1002 hPa | 81 % | 11 °C | 85 % | 0% | 0% | 39% | 83% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1002 hPa | 77 % | 12 °C | 86 % | 0% | 0% | 34% | 85% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1001 hPa | 69 % | 12 °C | 83 % | 0% | 0% | 7% | 83% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1001 hPa | 61 % | 11 °C | 90 % | 0% | 0% | 2% | 89% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 19 °C 18 °C |
0.5 mm | 5.6 m/s20 km/h south |
1001 hPa | 51 % | 9 °C | 99 % | 0% | 15% | 48% | 98% | |
| 1 PM
6 AM
| rain | 18 °C 18 °C |
0.3 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1001 hPa | 67 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 68% | 98% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 17 °C 16 °C |
0.7 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1001 hPa | 68 % | 11 °C | 96 % | 0% | 8% | 56% | 95% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 18 °C 19 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1000 hPa | 76 % | 13 °C | 97 % | 0% | 0% | 47% | 96% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain showers | 18 °C 19 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
999 hPa | 78 % | 14 °C | 98 % | 0% | 1% | 10% | 97% | |
| 5 PM
10 AM
| heavy rain | 18 °C 18 °C |
1.3 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
998 hPa | 74 % | 13 °C | 97 % | 0% | 2% | 17% | 96% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
998 hPa | 84 % | 14 °C | 93 % | 0% | 10% | 20% | 90% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
998 hPa | 84 % | 14 °C | 81 % | 0% | 0% | 29% | 73% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
998 hPa | 79 % | 12 °C | 96 % | 0% | 0% | 7% | 95% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain showers | 15 °C 15 °C |
1.2 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
997 hPa | 78 % | 11 °C | 89 % | 0% | 2% | 11% | 87% | |
| 10 PM
3 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.3 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
999 hPa | 88 % | 11 °C | 98 % | 0% | 9% | 66% | 93% | |
| 11 PM
4 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.6 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
999 hPa | 93 % | 11 °C | 99 % | 0% | 15% | 44% | 99% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.5 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
999 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 81% | 82% | |
| 1 AM
6 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.6 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
999 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 99% | 97% | |
| 2 AM
7 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
999 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 98% | |
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.1 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
999 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 94% | 96% | |
| 4 AM
9 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.3 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
999 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 93% | |
| 5 AM
10 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.9 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
999 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 1% | 100% | 100% | 84% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.1 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
999 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 5% | 100% | 98% | 86% | |
| 7 AM
12 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.6 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1000 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 2% | 100% | 99% | 78% | |
| 8 AM
1 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.9 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1000 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 77% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1001 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 88% | |
| 10 AM
3 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1002 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 92% | 95% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1002 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 48% | 94% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1003 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 50% | 99% | |
| 1 PM
6 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1004 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 57% | 97% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.5 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1004 hPa | 86 % | 12 °C | 100 % | 0% | 93% | 50% | 73% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1005 hPa | 84 % | 12 °C | 98 % | 0% | 89% | 48% | 62% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.8 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1005 hPa | 85 % | 13 °C | 95 % | 0% | 91% | 79% | 36% | |
| 5 PM
10 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.7 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1006 hPa | 87 % | 13 °C | 98 % | 0% | 96% | 86% | 44% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.8 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1006 hPa | 92 % | 14 °C | 99 % | 0% | 96% | 96% | 57% | |
| 7 PM
12 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.5 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1007 hPa | 95 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 78% | 68% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1008 hPa | 98 % | 14 °C | 99 % | 0% | 96% | 38% | 26% | |
| 9 PM
2 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1008 hPa | 97 % | 12 °C | 89 % | 66% | 67% | 4% | 39% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1009 hPa | 96 % | 12 °C | 38 % | 0% | 10% | 0% | 30% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1010 hPa | 96 % | 11 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
Tărcaia, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.6333; 22.3667
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tărcaia, Romania. Weather forecast Tărcaia.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tărcaia is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tărcaia
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 8:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 15:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 9:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:33 am | 10:21 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:37 am | 11:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 5:04 am | 05/16/2026 9:07 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |