Weather Stăneşti, Giurgiu weekend
Weather forecast for Stăneşti, Giurgiu for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later light rain, in the evening initially light rain, later heavy rain. Sunday during the day morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later heavy rain, in the evening initially heavy rain, later rain showers.
Sunday, May 17
17 / 12°C
| 9.9 mm | 25 km/h |
| 15 °C | 14 °C | 9 am | |
| 16 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:48 am
sunset 8:38 pm
HOURLY
sunset 8:38 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Stăneşti, Giurgiu, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1000 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 7% | 82% | 98% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1000 hPa | 96 % | 14 °C | 99 % | 0% | 2% | 71% | 99% | |
| 2 AM
7 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.1 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1000 hPa | 96 % | 14 °C | 97 % | 0% | 3% | 31% | 97% | |
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.1 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
1001 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 99% | 91% | 86% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1001 hPa | 97 % | 13 °C | 14 % | 0% | 5% | 7% | 2% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1001 hPa | 93 % | 12 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1002 hPa | 92 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-southwest |
1003 hPa | 88 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1003 hPa | 82 % | 10 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west |
1003 hPa | 72 % | 9 °C | 10 % | 0% | 10% | 5% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain showers | 16 °C 14 °C |
0.1 mm | 7.2 m/s26 km/h west |
1003 hPa | 61 % | 8 °C | 39 % | 0% | 39% | 10% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain | 16 °C 14 °C |
0.1 mm | 6.9 m/s25 km/h west |
1003 hPa | 60 % | 8 °C | 94 % | 0% | 34% | 91% | 13% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 16 °C 14 °C |
0.1 mm | 7.0 m/s25 km/h west |
1004 hPa | 61 % | 8 °C | 64 % | 0% | 29% | 46% | 3% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 16 °C 14 °C |
0.1 mm | 6.7 m/s24 km/h west |
1004 hPa | 62 % | 9 °C | 46 % | 0% | 16% | 28% | 15% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 17 °C 15 °C |
0.9 mm | 6.9 m/s25 km/h west |
1004 hPa | 59 % | 9 °C | 95 % | 0% | 27% | 93% | 2% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 16 °C 15 °C |
5.4 mm | 7.0 m/s25 km/h west-southwest |
1004 hPa | 75 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 98% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 13 °C 13 °C |
1.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1007 hPa | 93 % | 11 °C | 71 % | 0% | 59% | 32% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1009 hPa | 95 % | 10 °C | 25 % | 0% | 0% | 21% | 3% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1011 hPa | 80 % | 10 °C | 39 % | 0% | 0% | 39% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.5 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
1011 hPa | 50 % | 10 °C | 20 % | 0% | 9% | 16% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1012 hPa | 70 % | 11 °C | 17 % | 0% | 13% | 3% | 1% | |
Stăneşti, Giurgiu, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 43.9167; 25.8333
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 3 228
Altitude: 47 m
The administrative part:
- Giurgiu, Giurgiu
- Comuna Stăneşti, Stăneşti, Giurgiu
Something wrong, something missing?
Weather Stăneşti, Giurgiu, Romania. Weather forecast Stăneşti, Giurgiu.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Stăneşti, Giurgiu is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Stăneşti, Giurgiu
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:48 am | 8:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 14:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:14 am | 9:12 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:33 am | 9:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:43 am | 10:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:38 am | 05/17/2026 10:04 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |