Weather Sinoe today
| 13 °C | 10 °C | 4 pm | |
| 12 °C | 9 °C | 6 pm | |
| 11 °C | 8 °C | 8 pm | |
| 9 °C | 8 °C | 10 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 8:06 pm
HOURLY
sunset 8:06 pm
Weather forecast Sinoe April 28, 2026
Afternoon in the afternoon cloudy. The highest temperature 14 °C. At night overcast. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sinoe, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1020 hPa | 56 % | 3 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1020 hPa | 50 % | 2 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1020 hPa | 48 % | 2 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1020 hPa | 48 % | 2 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southeast |
1019 hPa | 46 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1019 hPa | 46 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southeast |
1019 hPa | 47 % | 2 °C | 82 % | 0% | 0% | 6% | 81% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h south-southeast |
1019 hPa | 50 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 15% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south |
1019 hPa | 54 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south |
1019 hPa | 60 % | 4 °C | 82 % | 0% | 1% | 6% | 80% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1019 hPa | 66 % | 4 °C | 96 % | 0% | 0% | 35% | 94% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1020 hPa | 74 % | 5 °C | 66 % | 0% | 0% | 1% | 66% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1020 hPa | 79 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1020 hPa | 82 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1020 hPa | 83 % | 6 °C | 82 % | 0% | 0% | 10% | 80% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1020 hPa | 85 % | 6 °C | 45 % | 0% | 0% | 1% | 44% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1020 hPa | 86 % | 5 °C | 58 % | 0% | 0% | 16% | 51% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1020 hPa | 85 % | 5 °C | 44 % | 0% | 0% | 26% | 21% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1020 hPa | 84 % | 5 °C | 79 % | 0% | 0% | 72% | 66% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1020 hPa | 85 % | 4 °C | 92 % | 0% | 0% | 91% | 11% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1020 hPa | 87 % | 4 °C | 46 % | 0% | 0% | 36% | 21% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1020 hPa | 85 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 12% | 99% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1020 hPa | 77 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 16% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1020 hPa | 72 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1020 hPa | 66 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1020 hPa | 66 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1021 hPa | 70 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1021 hPa | 69 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1021 hPa | 68 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 60% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1021 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 93% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1020 hPa | 67 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 98% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1020 hPa | 66 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 90% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1020 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1020 hPa | 77 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1020 hPa | 78 % | 7 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 99% | |
| 9 PM
2 PM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1020 hPa | 77 % | 7 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 99% | |
| 10 PM
3 PM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1021 hPa | 77 % | 7 °C | 100 % | 0% | 63% | 100% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.4 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1021 hPa | 78 % | 7 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 99% | |
Sinoe, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.6333; 28.7333
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 18 m
The administrative part:
- Constanța, Constanța
- Comuna Mihai Viteazu, Mihai Viteazu, Constanţa
Something wrong, something missing?
Weather Sinoe, Romania. Weather forecast Sinoe.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sinoe is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Sinoe
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Sinoe
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 8:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:27 am | 8:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 9:16 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:49 pm | 04/28/2026 4:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |