Weather Schitu-Duca weekend
Weather forecast for Schitu-Duca for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, later morning cloudy. Sunday during the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later light rain showers, in the evening initially light rain showers, later partly cloudy.
Friday, May 15
17 / 14°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 17 °C | 17 °C | 8 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 9 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 10 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 11 pm |
sunrise 5:33 am
sunset 8:37 pm
HOURLY
sunset 8:37 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Schitu-Duca, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1005 hPa | 64 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 6% | 7% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1005 hPa | 67 % | 9 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 1% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1006 hPa | 67 % | 8 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1006 hPa | 67 % | 8 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1006 hPa | 69 % | 8 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1006 hPa | 70 % | 7 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1006 hPa | 71 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1006 hPa | 74 % | 7 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1006 hPa | 77 % | 8 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1006 hPa | 81 % | 8 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1006 hPa | 84 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1006 hPa | 80 % | 9 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1006 hPa | 76 % | 10 °C | 66 % | 0% | 0% | 0% | 66% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1006 hPa | 72 % | 11 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1006 hPa | 67 % | 11 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1006 hPa | 61 % | 11 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southeast |
1005 hPa | 55 % | 11 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southeast |
1005 hPa | 50 % | 11 °C | 65 % | 0% | 3% | 6% | 62% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1005 hPa | 46 % | 10 °C | 48 % | 0% | 3% | 11% | 41% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1004 hPa | 45 % | 10 °C | 97 % | 0% | 3% | 12% | 97% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h southeast |
1004 hPa | 46 % | 10 °C | 96 % | 0% | 4% | 6% | 96% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1003 hPa | 47 % | 10 °C | 96 % | 0% | 8% | 10% | 95% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1003 hPa | 57 % | 11 °C | 95 % | 0% | 6% | 14% | 94% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
1003 hPa | 61 % | 12 °C | 96 % | 0% | 1% | 2% | 96% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southeast |
1003 hPa | 65 % | 12 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southeast |
1004 hPa | 69 % | 11 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southeast |
1004 hPa | 70 % | 10 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southeast |
1004 hPa | 71 % | 9 °C | 72 % | 0% | 0% | 0% | 72% | |
Schitu-Duca, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 47.0333; 27.7667
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 4 347
Altitude: 194 m
The administrative part:
- Judeţul Iaşi, Iasi
- Comuna Schitu-Duca, Schitu-Duca
Something wrong, something missing?
Weather Schitu-Duca, Romania. Weather forecast Schitu-Duca.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Schitu-Duca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Schitu-Duca
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 8:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:05 pm | 15:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 9:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:11 am | 10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:14 am | 10:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:14 am | 05/15/2026 7:17 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |