Weather Săvineşti week
Weather forecast for Săvineşti for this and next week.
Friday, May 15
15 / 9°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 8 pm | |
| 11 °C | 11 °C | 9 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 10 pm | |
| 9 °C | 8 °C | 11 pm |
sunrise 5:39 am
sunset 8:42 pm
HOURLY
sunset 8:42 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Săvineşti, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1004 hPa | 74 % | 10 °C | 38 % | 0% | 0% | 29% | 12% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1005 hPa | 83 % | 10 °C | 53 % | 0% | 0% | 7% | 50% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1005 hPa | 85 % | 9 °C | 81 % | 0% | 0% | 3% | 80% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1005 hPa | 90 % | 8 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1005 hPa | 94 % | 7 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1005 hPa | 97 % | 6 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 94 % | 5 °C | 78 % | 0% | 0% | 1% | 78% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 88 % | 5 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 89 % | 4 °C | 83 % | 0% | 0% | 2% | 83% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 90 % | 5 °C | 45 % | 0% | 0% | 10% | 41% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 91 % | 4 °C | 24 % | 0% | 0% | 8% | 22% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 91 % | 4 °C | 62 % | 0% | 0% | 9% | 60% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 88 % | 5 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1005 hPa | 84 % | 8 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 61% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1005 hPa | 77 % | 9 °C | 65 % | 0% | 0% | 0% | 65% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1005 hPa | 73 % | 10 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1004 hPa | 71 % | 10 °C | 66 % | 0% | 10% | 8% | 58% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1004 hPa | 74 % | 12 °C | 87 % | 0% | 13% | 20% | 83% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1004 hPa | 70 % | 11 °C | 93 % | 0% | 4% | 22% | 92% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 18 °C 17 °C |
0.5 mm | 5.6 m/s20 km/h southeast |
1003 hPa | 65 % | 10 °C | 92 % | 0% | 21% | 18% | 89% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 18 °C 18 °C |
1.3 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1003 hPa | 70 % | 12 °C | 91 % | 0% | 11% | 7% | 89% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.4 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1003 hPa | 80 % | 13 °C | 97 % | 0% | 6% | 17% | 97% | |
| 5 PM
10 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.4 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1002 hPa | 81 % | 12 °C | 96 % | 0% | 7% | 10% | 96% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain showers | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1002 hPa | 81 % | 12 °C | 96 % | 0% | 7% | 12% | 96% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1002 hPa | 84 % | 12 °C | 87 % | 0% | 7% | 8% | 85% | |
| 8 PM
1 PM
| light rain showers | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1002 hPa | 86 % | 11 °C | 85 % | 0% | 24% | 14% | 78% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1003 hPa | 90 % | 10 °C | 98 % | 0% | 57% | 13% | 96% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1003 hPa | 92 % | 10 °C | 98 % | 0% | 81% | 5% | 93% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1003 hPa | 92 % | 10 °C | 93 % | 1% | 88% | 0% | 51% | |
Săvineşti, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.8500; 26.4667
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 6 012
Altitude: 274 m
The administrative part:
- Judeţul Neamţ, Piatra Neamţ
- Comuna Săvineşti, Săvineşti
Something wrong, something missing?
Weather Săvineşti, Romania. Weather forecast Săvineşti.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Săvineşti is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Săvineşti
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:39 am | 8:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:10 pm | 15:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:02 am | 9:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:17 am | 10:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:21 am | 11:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:20 am | 05/15/2026 7:22 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |