Weather Sasca-Cut weekend
Weather forecast for Sasca-Cut for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day cloudy, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later rain, in the evening initially rain, later overcast. Sunday during the day morning overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy.
Sunday, May 17
15 / 8°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 10 °C | 8 °C | 9 am | |
| 13 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 13 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 8:45 pm
HOURLY
sunset 8:45 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sasca-Cut, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1003 hPa | 90 % | 9 °C | 87 % | 3% | 80% | 1% | 34% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1003 hPa | 92 % | 9 °C | 92 % | 7% | 90% | 14% | 1% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1003 hPa | 94 % | 8 °C | 86 % | 8% | 80% | 12% | 21% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1003 hPa | 94 % | 8 °C | 93 % | 7% | 80% | 14% | 60% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1004 hPa | 95 % | 8 °C | 98 % | 5% | 89% | 61% | 69% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1004 hPa | 96 % | 8 °C | 97 % | 3% | 83% | 76% | 44% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1004 hPa | 95 % | 7 °C | 99 % | 1% | 93% | 92% | 76% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1004 hPa | 93 % | 7 °C | 88 % | 0% | 75% | 36% | 28% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1005 hPa | 88 % | 7 °C | 98 % | 0% | 93% | 24% | 67% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1005 hPa | 84 % | 7 °C | 98 % | 0% | 89% | 25% | 85% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1005 hPa | 76 % | 6 °C | 98 % | 0% | 36% | 33% | 96% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1005 hPa | 69 % | 6 °C | 75 % | 0% | 20% | 5% | 68% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1005 hPa | 63 % | 6 °C | 71 % | 0% | 9% | 0% | 68% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1005 hPa | 57 % | 5 °C | 81 % | 0% | 25% | 0% | 74% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1005 hPa | 50 % | 4 °C | 97 % | 0% | 95% | 71% | 33% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1005 hPa | 54 % | 5 °C | 98 % | 0% | 72% | 95% | 43% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1006 hPa | 58 % | 6 °C | 99 % | 0% | 43% | 99% | 49% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1006 hPa | 58 % | 7 °C | 74 % | 0% | 25% | 57% | 30% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1006 hPa | 62 % | 7 °C | 38 % | 0% | 12% | 24% | 13% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1006 hPa | 67 % | 8 °C | 67 % | 0% | 55% | 59% | 8% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1006 hPa | 73 % | 8 °C | 68 % | 0% | 19% | 64% | 5% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1007 hPa | 74 % | 7 °C | 85 % | 0% | 54% | 85% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1008 hPa | 74 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1008 hPa | 77 % | 7 °C | 98 % | 0% | 97% | 95% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1008 hPa | 81 % | 7 °C | 50 % | 0% | 21% | 39% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1009 hPa | 86 % | 7 °C | 51 % | 0% | 32% | 39% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1009 hPa | 88 % | 7 °C | 15 % | 0% | 10% | 7% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1009 hPa | 89 % | 6 °C | 25 % | 0% | 19% | 10% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1009 hPa | 87 % | 5 °C | 99 % | 0% | 96% | 98% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1009 hPa | 80 % | 5 °C | 43 % | 0% | 29% | 14% | 17% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1009 hPa | 85 % | 5 °C | 57 % | 0% | 0% | 14% | 49% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1010 hPa | 85 % | 6 °C | 49 % | 0% | 7% | 25% | 25% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1010 hPa | 80 % | 8 °C | 37 % | 0% | 18% | 22% | 3% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.3 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1010 hPa | 69 % | 8 °C | 34 % | 0% | 25% | 14% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 19 °C 19 °C |
3.2 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1011 hPa | 55 % | 9 °C | 65 % | 0% | 59% | 25% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1013 hPa | 97 % | 11 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
Sasca-Cut, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.8833; 26.4333
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 299 m
The administrative part:
- Judeţul Neamţ, Piatra Neamţ
- Comuna Dumbrava Roşie, Dumbrava Roşie
Something wrong, something missing?
Weather Sasca-Cut, Romania. Weather forecast Sasca-Cut.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sasca-Cut is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sasca-Cut
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 8:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:10 pm | 15:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 9:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:14 am | 10:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:16 am | 11:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:22 am | 05/17/2026 10:16 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |