Weather Sarmasu today
Weather forecast Sarmasu April 28, 2026
During the day overcast, in the evening initially overcast, later rain. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 2.0 mm. At night overcast. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sarmasu, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1016 hPa | 64 % | 1 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1016 hPa | 59 % | 2 °C | 96 % | 0% | 13% | 76% | 78% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1014 hPa | 31 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 90% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 12 °C 9 °C |
1.8 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1015 hPa | 43 % | 0 °C | 100 % | 0% | 15% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1016 hPa | 84 % | 4 °C | 100 % | 0% | 2% | 96% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1017 hPa | 72 % | 0 °C | 13 % | 0% | 1% | 6% | 7% | |
Sarmasu, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.7500; 24.1667
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 7 371
Altitude: 340 m
The administrative part:
- Judeţul Mureş, Târgu Mureş
- Oraş Sarmaşu, Sarmasu
Something wrong, something missing?
Weather Sarmasu, Romania. Weather forecast Sarmasu.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sarmasu is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Sarmasu
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Sarmasu
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:13 am | 8:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:20 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:39 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:59 am | 9:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:12 am | 10:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:07 pm | 04/28/2026 4:42 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |