Weather Săcele, Constanţa weekend
Weather forecast for Săcele, Constanţa for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy. Sunday during the day morning rain, later morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later rain, in the evening initially rain, later overcast.
Friday, May 15
18 / 13°C
| 0.0 mm | 24 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 8 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 9 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 10 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 11 pm |
sunrise 5:37 am
sunset 8:26 pm
HOURLY
sunset 8:26 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Săcele, Constanţa, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southeast |
1008 hPa | 62 % | 10 °C | 26 % | 0% | 7% | 24% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southeast |
1008 hPa | 58 % | 9 °C | 14 % | 0% | 8% | 14% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southeast |
1008 hPa | 59 % | 9 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southeast |
1007 hPa | 60 % | 9 °C | 4 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southeast |
1007 hPa | 62 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h south-southeast |
1007 hPa | 65 % | 9 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southeast |
1007 hPa | 70 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1008 hPa | 75 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southeast |
1008 hPa | 79 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south |
1009 hPa | 81 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south |
1009 hPa | 82 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south |
1009 hPa | 84 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south |
1009 hPa | 85 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1009 hPa | 86 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1009 hPa | 88 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1009 hPa | 88 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1008 hPa | 89 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1008 hPa | 89 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1008 hPa | 86 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southeast |
1008 hPa | 83 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southeast |
1008 hPa | 78 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southeast |
1008 hPa | 75 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h southeast |
1008 hPa | 73 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1008 hPa | 72 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h southeast |
1008 hPa | 70 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h southeast |
1007 hPa | 69 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h southeast |
1007 hPa | 69 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h southeast |
1007 hPa | 70 % | 11 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h southeast |
1006 hPa | 72 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h southeast |
1006 hPa | 74 % | 11 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h southeast |
1005 hPa | 78 % | 11 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h southeast |
1005 hPa | 79 % | 11 °C | 77 % | 0% | 0% | 0% | 77% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1005 hPa | 79 % | 10 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h southeast |
1005 hPa | 79 % | 10 °C | 15 % | 0% | 1% | 1% | 13% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h southeast |
1004 hPa | 78 % | 10 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
Săcele, Constanţa, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.4833; 28.6500
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 2 196
Altitude: 43 m
The administrative part:
- Constanța, Constanța
- Comuna Săcele, Săcele, Constanţa
Something wrong, something missing?
Weather Săcele, Constanţa, Romania. Weather forecast Săcele, Constanţa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Săcele, Constanţa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Săcele, Constanţa
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:37 am | 8:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:03 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:21 am | 9:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:32 am | 10:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:16 am | 05/15/2026 7:06 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |