Weather Răuceştii de Sus today
Weather forecast Răuceştii de Sus April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast. The highest temperature 9 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Răuceştii de Sus, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1022 hPa | 49 % | -2 °C | 99 % | 0% | 21% | 99% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1022 hPa | 50 % | -2 °C | 98 % | 0% | 23% | 98% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1022 hPa | 53 % | -2 °C | 99 % | 0% | 12% | 99% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 55 % | -2 °C | 89 % | 0% | 11% | 89% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 59 % | -1 °C | 78 % | 0% | 18% | 75% | 8% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 66 % | -1 °C | 56 % | 0% | 14% | 53% | 7% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 69 % | -1 °C | 56 % | 0% | 11% | 55% | 1% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1022 hPa | 68 % | -1 °C | 99 % | 0% | 8% | 99% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1022 hPa | 65 % | 0 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 58 % | -1 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1023 hPa | 51 % | -2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1023 hPa | 45 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1023 hPa | 38 % | -5 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1023 hPa | 37 % | -5 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1023 hPa | 37 % | -5 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1022 hPa | 38 % | -4 °C | 100 % | 0% | 38% | 100% | 3% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1022 hPa | 40 % | -4 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 37% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1022 hPa | 40 % | -4 °C | 100 % | 0% | 22% | 100% | 7% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1021 hPa | 41 % | -3 °C | 100 % | 0% | 52% | 100% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1022 hPa | 45 % | -2 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1022 hPa | 46 % | -3 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1023 hPa | 47 % | -3 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1024 hPa | 48 % | -3 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1024 hPa | 51 % | -3 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1024 hPa | 56 % | -2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1025 hPa | 59 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1025 hPa | 62 % | -1 °C | 98 % | 0% | 0% | 98% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1025 hPa | 64 % | -1 °C | 44 % | 0% | 0% | 44% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1025 hPa | 67 % | -2 °C | 21 % | 0% | 1% | 20% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1025 hPa | 72 % | -2 °C | 31 % | 0% | 10% | 24% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1026 hPa | 75 % | -2 °C | 50 % | 0% | 21% | 41% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1026 hPa | 76 % | -2 °C | 45 % | 0% | 14% | 36% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1026 hPa | 71 % | -1 °C | 20 % | 0% | 17% | 4% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1026 hPa | 63 % | -1 °C | 12 % | 0% | 11% | 1% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1026 hPa | 55 % | -1 °C | 42 % | 0% | 4% | 41% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain showers | 7 °C 4 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1026 hPa | 46 % | -3 °C | 34 % | 0% | 21% | 27% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 8 °C 5 °C |
0.2 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1026 hPa | 42 % | -4 °C | 44 % | 0% | 28% | 36% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 9 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1026 hPa | 39 % | -4 °C | 52 % | 0% | 34% | 47% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 9 °C 6 °C |
0.3 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1025 hPa | 39 % | -3 °C | 55 % | 0% | 14% | 53% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 10 °C 7 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1025 hPa | 40 % | -3 °C | 45 % | 0% | 2% | 45% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1025 hPa | 37 % | -4 °C | 47 % | 0% | 4% | 46% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1024 hPa | 36 % | -4 °C | 63 % | 0% | 14% | 63% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1024 hPa | 39 % | -4 °C | 47 % | 0% | 15% | 44% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1025 hPa | 42 % | -3 °C | 39 % | 0% | 6% | 39% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1025 hPa | 49 % | -3 °C | 28 % | 0% | 13% | 26% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1025 hPa | 55 % | -2 °C | 20 % | 0% | 1% | 20% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1026 hPa | 58 % | -2 °C | 62 % | 0% | 8% | 61% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1026 hPa | 59 % | -2 °C | 30 % | 0% | 17% | 28% | 0% | |
Răuceştii de Sus, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 47.2500; 26.4167
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Răuceştii de Sus, Romania. Weather forecast Răuceştii de Sus.
Răuceştii de Sus - weather nearby - bigger cities
Răuceştii de Sus - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Răuceştii de Sus is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Răuceştii de Sus
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Răuceştii de Sus
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 8:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:11 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:26 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:45 am | 9:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:58 am | 10:27 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:08 pm | 04/29/2026 4:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |