Weather Putredeni weekend
Weather forecast for Putredeni for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy, in the evening initially cloudy, later partly cloudy. Sunday during the day morning cloudy, later morning overcast, in the evening initially overcast, later rain.
Saturday, May 16
21 / 9°C
| 0.3 mm | 23 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 9 am | |
| 19 °C | 19 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 20 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 8:37 pm
HOURLY
sunset 8:37 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Putredeni, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1007 hPa | 71 % | 7 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1007 hPa | 78 % | 8 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1007 hPa | 85 % | 8 °C | 51 % | 0% | 0% | 0% | 51% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1007 hPa | 92 % | 9 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1007 hPa | 94 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1007 hPa | 95 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1007 hPa | 95 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1007 hPa | 91 % | 8 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1008 hPa | 84 % | 9 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1007 hPa | 79 % | 9 °C | 14 % | 0% | 4% | 0% | 10% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1007 hPa | 75 % | 11 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
1007 hPa | 69 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southeast |
1006 hPa | 63 % | 12 °C | 16 % | 0% | 3% | 3% | 11% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1006 hPa | 58 % | 11 °C | 32 % | 0% | 3% | 5% | 26% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southeast |
1005 hPa | 53 % | 10 °C | 76 % | 0% | 4% | 11% | 72% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southeast |
1005 hPa | 53 % | 10 °C | 82 % | 0% | 5% | 7% | 81% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 20 °C 19 °C |
0.3 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
1004 hPa | 54 % | 11 °C | 88 % | 0% | 15% | 19% | 82% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h southeast |
1004 hPa | 62 % | 11 °C | 94 % | 0% | 21% | 25% | 91% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h southeast |
1004 hPa | 63 % | 11 °C | 94 % | 0% | 2% | 6% | 93% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h southeast |
1004 hPa | 62 % | 10 °C | 93 % | 0% | 0% | 3% | 93% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southeast |
1004 hPa | 66 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h southeast |
1004 hPa | 68 % | 8 °C | 95 % | 0% | 1% | 0% | 95% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1005 hPa | 69 % | 7 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southeast |
1005 hPa | 73 % | 7 °C | 15 % | 0% | 2% | 0% | 14% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1005 hPa | 78 % | 7 °C | 25 % | 0% | 5% | 1% | 21% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1005 hPa | 81 % | 7 °C | 21 % | 0% | 10% | 4% | 11% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1005 hPa | 82 % | 6 °C | 30 % | 0% | 14% | 8% | 18% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1005 hPa | 81 % | 6 °C | 65 % | 0% | 31% | 33% | 46% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1005 hPa | 82 % | 6 °C | 70 % | 0% | 14% | 36% | 50% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1005 hPa | 82 % | 6 °C | 77 % | 0% | 11% | 30% | 64% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1005 hPa | 84 % | 5 °C | 64 % | 0% | 13% | 6% | 57% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1005 hPa | 83 % | 6 °C | 82 % | 0% | 23% | 21% | 76% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1005 hPa | 77 % | 7 °C | 84 % | 0% | 13% | 22% | 78% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1006 hPa | 68 % | 6 °C | 78 % | 0% | 0% | 0% | 77% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1006 hPa | 60 % | 6 °C | 83 % | 0% | 0% | 0% | 83% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1005 hPa | 53 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1006 hPa | 52 % | 6 °C | 80 % | 0% | 0% | 3% | 79% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1006 hPa | 46 % | 5 °C | 87 % | 0% | 47% | 55% | 73% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1005 hPa | 43 % | 5 °C | 93 % | 0% | 6% | 79% | 74% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1005 hPa | 41 % | 4 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 82% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1005 hPa | 41 % | 4 °C | 100 % | 0% | 1% | 86% | 99% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1006 hPa | 46 % | 6 °C | 100 % | 0% | 2% | 73% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1006 hPa | 48 % | 6 °C | 96 % | 0% | 17% | 89% | 81% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1006 hPa | 58 % | 9 °C | 60 % | 0% | 5% | 53% | 14% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1006 hPa | 66 % | 9 °C | 85 % | 0% | 6% | 83% | 14% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
1.3 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1007 hPa | 66 % | 8 °C | 90 % | 0% | 17% | 84% | 24% | |
Putredeni, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.2471; 27.4479
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 129
Altitude: 234 m
The administrative part:
- Judeţul Bacău, Bacău
- Comuna Glăvăneşti, Glăvăneşti
Something wrong, something missing?
Weather Putredeni, Romania. Weather forecast Putredeni.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Putredeni is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Putredeni
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 8:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 15:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 9:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:15 am | 9:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:20 am | 10:54 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:45 am | 05/16/2026 8:43 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |