Weather Pipea today
| 16 °C | 13 °C | 4 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 6 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 8 pm | |
| 7 °C | 5 °C | 10 pm |
sunrise 6:10 am
sunset 8:27 pm
HOURLY
sunset 8:27 pm
Weather forecast Pipea April 29, 2026
During the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later rain, in the evening initially rain, later overcast. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 1.4 mm. At night the lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pipea, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1019 hPa | 48 % | 0 °C | 94 % | 0% | 0% | 10% | 93% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1019 hPa | 44 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 18% | 96% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1019 hPa | 43 % | 0 °C | 96 % | 0% | 0% | 21% | 93% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1018 hPa | 40 % | 1 °C | 75 % | 0% | 1% | 28% | 64% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1018 hPa | 35 % | 0 °C | 79 % | 0% | 0% | 52% | 57% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1017 hPa | 33 % | 0 °C | 76 % | 0% | 0% | 50% | 51% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1017 hPa | 33 % | 0 °C | 64 % | 0% | 4% | 57% | 15% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain showers | 16 °C 13 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1017 hPa | 34 % | 0 °C | 80 % | 0% | 3% | 80% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| rain showers | 16 °C 13 °C |
0.6 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1016 hPa | 36 % | 0 °C | 82 % | 0% | 4% | 82% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| rain showers | 13 °C 10 °C |
0.3 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1017 hPa | 44 % | 1 °C | 75 % | 0% | 15% | 75% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1018 hPa | 55 % | 3 °C | 85 % | 0% | 31% | 68% | 44% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1019 hPa | 75 % | 4 °C | 100 % | 0% | 31% | 100% | 89% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1020 hPa | 74 % | 3 °C | 100 % | 0% | 3% | 75% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1021 hPa | 70 % | 2 °C | 100 % | 0% | 10% | 60% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1022 hPa | 68 % | 1 °C | 100 % | 0% | 30% | 35% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1022 hPa | 62 % | 0 °C | 100 % | 0% | 20% | 98% | 99% | |
| 1 AM
6 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1023 hPa | 59 % | 0 °C | 100 % | 0% | 20% | 100% | 93% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1023 hPa | 62 % | 0 °C | 100 % | 0% | 64% | 99% | 9% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1023 hPa | 66 % | 0 °C | 98 % | 0% | 84% | 83% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1023 hPa | 68 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 34% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1024 hPa | 70 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1024 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1024 hPa | 64 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1025 hPa | 61 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1025 hPa | 60 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1026 hPa | 60 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1026 hPa | 59 % | 0 °C | 100 % | 0% | 74% | 100% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1026 hPa | 53 % | -1 °C | 97 % | 0% | 61% | 94% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1026 hPa | 51 % | -1 °C | 97 % | 0% | 38% | 96% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 9 °C 6 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1025 hPa | 47 % | -1 °C | 25 % | 0% | 15% | 14% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1024 hPa | 42 % | -1 °C | 54 % | 0% | 14% | 51% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1024 hPa | 38 % | -2 °C | 60 % | 0% | 10% | 58% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1023 hPa | 37 % | -3 °C | 66 % | 0% | 40% | 57% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1023 hPa | 39 % | -2 °C | 60 % | 0% | 14% | 59% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1023 hPa | 40 % | -3 °C | 82 % | 0% | 14% | 82% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1024 hPa | 49 % | -1 °C | 85 % | 0% | 21% | 85% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1024 hPa | 56 % | 0 °C | 53 % | 0% | 12% | 52% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1025 hPa | 67 % | 0 °C | 81 % | 0% | 12% | 80% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1025 hPa | 69 % | 0 °C | 96 % | 0% | 18% | 96% | 0% | |
Pipea, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.3258; 24.7769
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 105
Altitude: 449 m
The administrative part:
- Judeţul Mureş, Târgu Mureş
- Comuna Nadeş, Nadeş
Something wrong, something missing?
Weather Pipea, Romania. Weather forecast Pipea.
Pipea - weather nearby - bigger cities
Pipea - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pipea is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Pipea
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Pipea
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 8:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:18 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:36 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 9:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:10 am | 10:27 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:14 pm | 04/29/2026 4:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |