Weather Petrileni today
Weather forecast Petrileni April 29, 2026
During the day overcast, in the evening initially overcast, later rain. The highest temperature 14 °C. Total rainfall 1.9 mm. At night overcast. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Petrileni, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1015 hPa | 57 % | -3 °C | 100 % | 0% | 1% | 99% | 96% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1014 hPa | 45 % | -2 °C | 97 % | 0% | 0% | 96% | 17% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1013 hPa | 37 % | -1 °C | 100 % | 0% | 7% | 98% | 64% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 10 °C 8 °C |
1.6 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1012 hPa | 58 % | 2 °C | 100 % | 0% | 36% | 100% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1012 hPa | 94 % | 6 °C | 95 % | 0% | 93% | 87% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 9 °C 8 °C |
0.8 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1012 hPa | 87 % | 7 °C | 43 % | 0% | 31% | 33% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.3 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1011 hPa | 49 % | 4 °C | 100 % | 0% | 42% | 97% | 97% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 11 °C 10 °C |
1.1 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southeast |
1009 hPa | 69 % | 5 °C | 73 % | 0% | 0% | 36% | 62% | |
Petrileni, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.5555; 22.4477
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Petrileni, Romania. Weather forecast Petrileni.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Petrileni is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Petrileni
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Petrileni
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 8:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:27 pm | 14:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:45 am | 9:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:04 am | 9:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:18 am | 10:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:24 pm | 04/29/2026 5:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |