Weather Oșand weekend
Weather forecast for Oșand for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day overcast, later morning rain. Sunday during the day overcast, in the afternoon initially overcast, later heavy rain, in the evening initially heavy rain, later cloudy.
Friday, May 15
21 / 9°C
| 2.7 mm | 15 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 8 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 9 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 10 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 11 pm |
sunrise 5:57 am
sunset 9:00 pm
HOURLY
sunset 9:00 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Oșand, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1003 hPa | 75 % | 5 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1003 hPa | 70 % | 4 °C | 98 % | 0% | 0% | 3% | 98% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1003 hPa | 67 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 28% | 99% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1003 hPa | 65 % | 4 °C | 98 % | 0% | 0% | 27% | 97% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1003 hPa | 67 % | 4 °C | 96 % | 0% | 3% | 10% | 96% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1003 hPa | 65 % | 4 °C | 79 % | 0% | 3% | 3% | 78% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1002 hPa | 65 % | 4 °C | 94 % | 0% | 4% | 7% | 93% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1003 hPa | 62 % | 6 °C | 99 % | 0% | 9% | 18% | 98% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1003 hPa | 64 % | 8 °C | 93 % | 0% | 0% | 18% | 93% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1003 hPa | 55 % | 7 °C | 21 % | 0% | 0% | 8% | 14% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1003 hPa | 49 % | 7 °C | 85 % | 0% | 0% | 41% | 77% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1003 hPa | 49 % | 7 °C | 98 % | 0% | 5% | 37% | 97% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1004 hPa | 51 % | 8 °C | 98 % | 0% | 2% | 38% | 96% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1003 hPa | 50 % | 9 °C | 98 % | 0% | 3% | 5% | 98% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1003 hPa | 51 % | 9 °C | 77 % | 0% | 5% | 28% | 71% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1002 hPa | 52 % | 10 °C | 97 % | 0% | 4% | 28% | 96% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain | 21 °C 20 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1002 hPa | 47 % | 8 °C | 96 % | 0% | 6% | 25% | 94% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1002 hPa | 58 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 76% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| heavy rain | 18 °C 17 °C |
1.1 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1003 hPa | 62 % | 10 °C | 100 % | 0% | 4% | 89% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1004 hPa | 89 % | 12 °C | 99 % | 0% | 0% | 86% | 99% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.6 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1004 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 93% | 99% | |
| 10 PM
3 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1004 hPa | 94 % | 12 °C | 99 % | 0% | 4% | 89% | 98% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
1004 hPa | 93 % | 11 °C | 90 % | 0% | 5% | 27% | 88% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1004 hPa | 91 % | 11 °C | 94 % | 0% | 0% | 32% | 93% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1004 hPa | 91 % | 10 °C | 92 % | 0% | 0% | 30% | 90% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1004 hPa | 91 % | 10 °C | 86 % | 0% | 7% | 29% | 83% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1003 hPa | 90 % | 10 °C | 98 % | 0% | 3% | 19% | 97% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1003 hPa | 90 % | 9 °C | 96 % | 0% | 3% | 60% | 93% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1002 hPa | 89 % | 9 °C | 95 % | 0% | 0% | 33% | 93% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1002 hPa | 87 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 80% | 99% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1001 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 43% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1001 hPa | 82 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 44% | 99% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1001 hPa | 75 % | 11 °C | 100 % | 0% | 2% | 59% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1001 hPa | 71 % | 12 °C | 99 % | 0% | 7% | 19% | 99% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1001 hPa | 65 % | 12 °C | 96 % | 0% | 3% | 20% | 95% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1001 hPa | 61 % | 11 °C | 96 % | 0% | 9% | 7% | 96% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1000 hPa | 55 % | 10 °C | 99 % | 0% | 19% | 25% | 98% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain | 20 °C 20 °C |
1.2 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1000 hPa | 58 % | 11 °C | 99 % | 0% | 3% | 14% | 99% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.1 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1000 hPa | 75 % | 13 °C | 99 % | 0% | 1% | 36% | 99% | |
| 4 PM
9 AM
| rain showers | 19 °C 19 °C |
0.6 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
999 hPa | 71 % | 13 °C | 98 % | 0% | 0% | 7% | 98% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
999 hPa | 74 % | 13 °C | 99 % | 0% | 1% | 11% | 99% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain | 18 °C 19 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
998 hPa | 74 % | 13 °C | 98 % | 0% | 2% | 43% | 97% | |
| 7 PM
12 PM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
2.6 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
998 hPa | 78 % | 13 °C | 98 % | 0% | 21% | 50% | 96% | |
| 8 PM
1 PM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.3 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
998 hPa | 93 % | 14 °C | 96 % | 0% | 0% | 73% | 91% | |
| 9 PM
2 PM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
998 hPa | 95 % | 13 °C | 97 % | 0% | 7% | 77% | 93% | |
| 10 PM
3 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
2.3 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
998 hPa | 96 % | 13 °C | 96 % | 0% | 18% | 42% | 91% | |
| 11 PM
4 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1000 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 30% | 84% | 99% | |
Oșand, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.8417; 21.9632
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 474
Altitude: 202 m
The administrative part:
- Bihor, Oradea
- Comuna Husasău de Tinca, Husasău de Tinca
Something wrong, something missing?
Weather Oșand, Romania. Weather forecast Oșand.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Oșand is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Oșand
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 9 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:28 pm | 15:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 9:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:35 am | 10:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:39 am | 11:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:38 am | 05/15/2026 7:41 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |