Weather Murfatlar weekend
Weather forecast for Murfatlar for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy, in the evening initially cloudy, later overcast. Sunday during the day morning heavy rain, later morning heavy rain showers, in the afternoon initially heavy rain showers, later rain showers, in the evening initially rain showers, later rain.
Saturday, May 16
17 / 12°C
| 0.0 mm | 27 km/h |
| 16 °C | 16 °C | 9 am | |
| 17 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:38 am
sunset 8:27 pm
HOURLY
sunset 8:27 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Murfatlar, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south |
1009 hPa | 85 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1008 hPa | 87 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1008 hPa | 88 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1008 hPa | 89 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1008 hPa | 90 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1008 hPa | 91 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1008 hPa | 91 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1008 hPa | 89 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southeast |
1008 hPa | 86 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1008 hPa | 81 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1008 hPa | 78 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
1008 hPa | 76 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1007 hPa | 74 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h southeast |
1007 hPa | 72 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h southeast |
1007 hPa | 72 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h southeast |
1006 hPa | 72 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h southeast |
1006 hPa | 74 % | 12 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h southeast |
1005 hPa | 74 % | 12 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h southeast |
1005 hPa | 75 % | 11 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h southeast |
1005 hPa | 77 % | 11 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h southeast |
1004 hPa | 79 % | 11 °C | 97 % | 0% | 0% | 4% | 97% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h southeast |
1004 hPa | 79 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 80% | 97% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h southeast |
1004 hPa | 78 % | 10 °C | 81 % | 0% | 0% | 78% | 10% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h southeast |
1004 hPa | 78 % | 10 °C | 82 % | 0% | 0% | 81% | 5% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h southeast |
1003 hPa | 77 % | 10 °C | 85 % | 0% | 0% | 9% | 84% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h southeast |
1003 hPa | 77 % | 10 °C | 99 % | 0% | 8% | 9% | 99% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.4 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1002 hPa | 78 % | 10 °C | 96 % | 0% | 9% | 51% | 94% | |
| 3 AM
8 PM
| light rain showers | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1002 hPa | 81 % | 10 °C | 73 % | 0% | 0% | 71% | 7% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southeast |
1001 hPa | 86 % | 11 °C | 79 % | 0% | 7% | 78% | 2% | |
| 5 AM
10 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.6 mm | 6.3 m/s23 km/h east-southeast |
1000 hPa | 86 % | 11 °C | 98 % | 0% | 30% | 79% | 91% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
3.1 mm | 6.0 m/s22 km/h east-southeast |
1000 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 75% | 100% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
3.5 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1000 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 97% | |
| 8 AM
1 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
5.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1000 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 75% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
5.3 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1000 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 85% | |
| 10 AM
3 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
3.6 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1000 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 96% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.6 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1000 hPa | 95 % | 12 °C | 99 % | 0% | 68% | 91% | 91% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northwest |
1000 hPa | 91 % | 12 °C | 68 % | 0% | 46% | 2% | 35% | |
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northwest |
1000 hPa | 85 % | 12 °C | 52 % | 0% | 43% | 29% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.3 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1000 hPa | 79 % | 12 °C | 51 % | 0% | 39% | 26% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
0.4 mm | 5.6 m/s20 km/h northwest |
1000 hPa | 73 % | 11 °C | 36 % | 0% | 35% | 13% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
0.4 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1001 hPa | 73 % | 11 °C | 40 % | 0% | 32% | 20% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain showers | 17 °C 17 °C |
0.2 mm | 5.4 m/s19 km/h northwest |
1001 hPa | 73 % | 11 °C | 60 % | 0% | 35% | 41% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northwest |
1001 hPa | 76 % | 11 °C | 29 % | 0% | 23% | 9% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northwest |
1002 hPa | 79 % | 12 °C | 14 % | 0% | 12% | 3% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-northwest |
1002 hPa | 83 % | 11 °C | 29 % | 0% | 23% | 7% | 1% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1002 hPa | 87 % | 11 °C | 85 % | 0% | 11% | 1% | 84% | |
| 10 PM
3 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 5.5 m/s20 km/h west-northwest |
1003 hPa | 89 % | 11 °C | 91 % | 0% | 83% | 13% | 37% | |
| 11 PM
4 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 5.8 m/s21 km/h west-northwest |
1003 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 12% | |
Murfatlar, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.1833; 28.4167
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 10 906
Altitude: 41 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Murfatlar, Romania. Weather forecast Murfatlar.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Murfatlar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Murfatlar
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:38 am | 8:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:04 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:22 am | 9:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:33 am | 10:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:48 am | 05/16/2026 8:31 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |