Weather Movilița week
Weather forecast for Movilița for this and next week.
Saturday, May 2
11 / 6°C
| 0.1 mm | 20 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Movilița, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1023 hPa | 75 % | 2 °C | 32 % | 0% | 6% | 28% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1023 hPa | 65 % | 2 °C | 35 % | 0% | 2% | 33% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.1 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1023 hPa | 43 % | 0 °C | 57 % | 0% | 0% | 57% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1023 hPa | 57 % | 0 °C | 57 % | 0% | 47% | 50% | 2% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1021 hPa | 70 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.4 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1021 hPa | 60 % | 2 °C | 26 % | 0% | 11% | 25% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1019 hPa | 49 % | 1 °C | 75 % | 0% | 50% | 75% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1018 hPa | 60 % | 2 °C | 100 % | 0% | 94% | 100% | 0% | |
Movilița, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.0451; 28.5111
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 766
Altitude: 72 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Movilița, Romania. Weather forecast Movilița.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Movilița is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Movilița
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 8:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:23 am | 8:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:45 am | 9:21 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:01 am | 10:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:17 pm | 05/02/2026 5:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |