Weather Magula the day after tomorrow
| 11 °C | 10 °C | 9 am | |
| 12 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 13 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:43 am
sunset 8:39 pm
HOURLY
sunset 8:39 pm
Weather forecast Magula May 17, 2026
During the day morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later overcast, in the evening initially overcast, later cloudy. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 22.2 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Magula, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.4 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1001 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 96% | |
| 1 AM
6 PM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
1.5 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1001 hPa | 92 % | 11 °C | 97 % | 0% | 54% | 32% | 93% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.9 mm | 6.5 m/s23 km/h east-northeast |
1001 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 57% | 14% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.8 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1000 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 34% | 31% | |
| 4 AM
9 PM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.3 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1000 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 38% | |
| 5 AM
10 PM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
3.1 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
999 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 59% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
2.4 mm | 7.6 m/s27 km/h east-northeast |
1000 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 98% | |
| 7 AM
12 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
2.9 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
1000 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
2.6 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1000 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
2.6 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1001 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
3.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1001 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 AM
4 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.8 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1002 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 64% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.1 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1002 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 25% | |
| 1 PM
6 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.7 mm | 5.9 m/s21 km/h northeast |
1003 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 81% | 100% | 90% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1003 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 82% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northeast |
1003 hPa | 72 % | 9 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 24% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h northeast |
1004 hPa | 62 % | 7 °C | 98 % | 0% | 3% | 98% | 16% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1005 hPa | 52 % | 5 °C | 90 % | 0% | 3% | 89% | 10% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1005 hPa | 52 % | 5 °C | 93 % | 0% | 21% | 92% | 10% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1005 hPa | 60 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 19% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1005 hPa | 65 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 29% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1005 hPa | 67 % | 7 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 29% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1006 hPa | 69 % | 7 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 48% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-northwest |
1006 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 3% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1006 hPa | 74 % | 8 °C | 3 % | 0% | 0% | 1% | 1% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1006 hPa | 76 % | 8 °C | 14 % | 0% | 1% | 9% | 3% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1007 hPa | 74 % | 7 °C | 23 % | 0% | 4% | 15% | 4% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1007 hPa | 73 % | 7 °C | 13 % | 0% | 9% | 6% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1007 hPa | 74 % | 7 °C | 17 % | 0% | 14% | 13% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1008 hPa | 75 % | 7 °C | 14 % | 0% | 10% | 12% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1008 hPa | 72 % | 7 °C | 17 % | 0% | 12% | 14% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1009 hPa | 67 % | 8 °C | 23 % | 0% | 14% | 21% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1010 hPa | 62 % | 8 °C | 37 % | 0% | 12% | 35% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 18 °C 17 °C |
1.5 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1010 hPa | 59 % | 9 °C | 51 % | 0% | 7% | 50% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 21 °C 21 °C |
0.7 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1011 hPa | 56 % | 11 °C | 36 % | 0% | 13% | 20% | 12% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1012 hPa | 90 % | 14 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
Magula, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.9319; 26.3011
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 2 122
Altitude: 103 m
The administrative part:
- Prahova, Ploieşti
- Comuna Tomşani, Tomşani, Prahova County
Something wrong, something missing?
Weather Magula, Romania. Weather forecast Magula.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Magula is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Magula
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:43 am | 8:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:11 pm | 14:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:08 am | 9:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:25 am | 9:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:34 am | 10:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:32 am | 05/17/2026 10:06 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |