Weather Ianoșda weekend
Weather forecast for Ianoșda for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day overcast, later morning rain. Sunday during the day overcast, in the afternoon initially overcast, later heavy rain, in the evening initially heavy rain, later cloudy.
Sunday, May 17
19 / 11°C
| 5.8 mm | 16 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 9 am | |
| 18 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 5:55 am
sunset 9:03 pm
HOURLY
sunset 9:03 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ianoșda, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
999 hPa | 94 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 46% | 97% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
999 hPa | 96 % | 11 °C | 95 % | 0% | 0% | 45% | 91% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
999 hPa | 96 % | 11 °C | 89 % | 0% | 0% | 31% | 84% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
999 hPa | 97 % | 11 °C | 97 % | 0% | 11% | 9% | 96% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1000 hPa | 98 % | 11 °C | 99 % | 0% | 58% | 40% | 98% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1000 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 2% | 59% | 85% | 96% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1000 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 9% | 14% | 97% | 94% | |
| 7 AM
12 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1000 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 17% | 23% | 100% | 99% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1001 hPa | 97 % | 12 °C | 96 % | 7% | 70% | 80% | 44% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1001 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 4% | 100% | 91% | 70% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1002 hPa | 92 % | 13 °C | 96 % | 0% | 64% | 16% | 85% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1002 hPa | 80 % | 12 °C | 99 % | 0% | 31% | 43% | 99% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1002 hPa | 68 % | 11 °C | 99 % | 0% | 24% | 70% | 99% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1003 hPa | 61 % | 11 °C | 99 % | 0% | 35% | 89% | 90% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east |
1003 hPa | 58 % | 10 °C | 100 % | 0% | 41% | 98% | 93% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 19 °C 18 °C |
5.3 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1003 hPa | 57 % | 10 °C | 99 % | 0% | 26% | 96% | 91% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1007 hPa | 97 % | 14 °C | 71 % | 0% | 9% | 14% | 67% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1009 hPa | 97 % | 12 °C | 47 % | 0% | 39% | 7% | 6% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1011 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 18% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
4.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southwest |
1012 hPa | 80 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 50% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1013 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 99% | 48% | |
Ianoșda, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.8379; 21.8078
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ianoșda, Romania. Weather forecast Ianoșda.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ianoșda is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ianoșda
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 9:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:29 pm | 15:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 9:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 10:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:35 am | 11:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:42 am | 05/17/2026 10:35 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |