Weather Huţa long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Huţa for ten days.
Tuesday, May 26
23 / 10°C
| 0.0 mm | 13 km/h |
| 10 °C | 10 °C | 3 am | |
| 17 °C | 17 °C | 9 am | |
| 23 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 5:35 am
sunset 9:06 pm
HOURLY
sunset 9:06 pm
|
|
|
|
Weather forecast Huţa, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/26/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north |
1023 hPa | 87 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1023 hPa | 61 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1020 hPa | 44 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1015 hPa | 66 % | 11 °C | 3 % | 0% | 1% | 2% | 0% | |
Wednesday 05/27/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1012 hPa | 71 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northwest |
1012 hPa | 47 % | 3 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.2 mm | 6.5 m/s23 km/h northwest |
1012 hPa | 35 % | 1 °C | 11 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1014 hPa | 51 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Huţa, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 47.2667; 24.0500
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 328 m
The administrative part:
- Judeţul Bistriţa-Năsăud, Bistriţa
- Comuna Negrileşti, Negrilești
Something wrong, something missing?
Weather Huţa, Romania. Weather forecast Huţa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Huţa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Huţa
data are always in the local timeSun and light
May 26, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:35 am | 9:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:20 pm | 15:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 9:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:07 am | 10:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:01 am | 11:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/25/2026 3:09 pm | 05/26/2026 3:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |