Weather Varena today
Weather forecast Varena April 28, 2026
During the day rain, in the evening light rain. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 9.5 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 7 °C. Total rainfall 5.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Varena, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 6 °C 5 °C |
1.3 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 99 % | 5 °C | 100 % | 0% | 99% | 11% | 34% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
4.7 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1015 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 10 °C 10 °C |
2.6 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1013 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 96% | 98% | 87% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.9 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1011 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
5.8 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1010 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
3.9 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1011 hPa | 99 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
2.4 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1010 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 89% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
3.5 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1010 hPa | 99 % | 8 °C | 100 % | 0% | 97% | 98% | 83% | |
Varena, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.3058; 11.4581
Time zone: Europe / Rome
Population: 799
Altitude: 1208 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Varena, Republic of Italy. Weather forecast Varena.
Varena - weather nearby - bigger cities
Varena - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Varena is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Varena
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Varena
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:11 pm | 14:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:51 am | 9:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:01 pm | 04/28/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |