Weather Vallempa the day after tomorrow
Weather forecast Vallempa April 30, 2026
During the day morning rain, later morning rain showers, in the afternoon clear, in the evening cloudy. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 4.4 mm. At night clear. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vallempa, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northwest |
1017 hPa | 93 % | 14 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northwest |
1018 hPa | 89 % | 13 °C | 34 % | 0% | 0% | 34% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1018 hPa | 89 % | 13 °C | 35 % | 0% | 3% | 33% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1018 hPa | 90 % | 13 °C | 95 % | 0% | 9% | 94% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1019 hPa | 92 % | 13 °C | 96 % | 0% | 33% | 93% | 46% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.4 mm | 7.1 m/s26 km/h northeast |
1019 hPa | 87 % | 12 °C | 100 % | 28% | 89% | 98% | 78% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.8 mm | 7.0 m/s25 km/h northeast |
1020 hPa | 84 % | 11 °C | 100 % | 12% | 84% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
1.2 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northeast |
1020 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 3% | 100% | 100% | 31% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
1.3 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1021 hPa | 86 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 36% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1022 hPa | 82 % | 10 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 14% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north |
1022 hPa | 67 % | 8 °C | 96 % | 0% | 17% | 96% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1022 hPa | 57 % | 6 °C | 29 % | 0% | 6% | 25% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1023 hPa | 53 % | 6 °C | 25 % | 0% | 4% | 25% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1023 hPa | 54 % | 6 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1023 hPa | 56 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1022 hPa | 56 % | 5 °C | 57 % | 0% | 56% | 14% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1024 hPa | 65 % | 5 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1025 hPa | 62 % | 5 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1025 hPa | 37 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1025 hPa | 55 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Vallempa, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 42.8798; 13.8440
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Vallempa, Republic of Italy. Weather forecast Vallempa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vallempa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vallempa
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 8:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 8:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:51 am | 9:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:10 am | 9:54 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:03 pm | 04/30/2026 5:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |