Weather Valle Pelillo Ovest today
| 19 °C | 19 °C | 9 am | |
| 23 °C | 23 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 6:01 am
sunset 8:01 pm
HOURLY
sunset 8:01 pm
Weather forecast Valle Pelillo Ovest April 29, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening cloudy. The highest temperature 24 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night light rain. The lowest temperature 12 °C. Total rainfall 0.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Valle Pelillo Ovest, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
9 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1014 hPa | 87 % | 11 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1014 hPa | 87 % | 11 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1014 hPa | 86 % | 10 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1014 hPa | 85 % | 10 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1015 hPa | 83 % | 10 °C | 49 % | 0% | 0% | 0% | 49% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1015 hPa | 73 % | 11 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1015 hPa | 66 % | 12 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1015 hPa | 61 % | 13 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1015 hPa | 56 % | 13 °C | 32 % | 0% | 0% | 2% | 30% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1015 hPa | 52 % | 12 °C | 72 % | 0% | 0% | 10% | 70% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1015 hPa | 50 % | 12 °C | 85 % | 0% | 0% | 19% | 81% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1014 hPa | 49 % | 12 °C | 49 % | 0% | 0% | 26% | 30% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1014 hPa | 51 % | 12 °C | 30 % | 0% | 1% | 7% | 25% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1014 hPa | 53 % | 12 °C | 33 % | 0% | 0% | 8% | 27% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1014 hPa | 54 % | 12 °C | 18 % | 0% | 0% | 10% | 10% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1014 hPa | 56 % | 11 °C | 28 % | 0% | 0% | 21% | 10% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1014 hPa | 70 % | 14 °C | 35 % | 0% | 0% | 21% | 18% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1014 hPa | 81 % | 14 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1015 hPa | 87 % | 14 °C | 22 % | 0% | 0% | 17% | 7% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1016 hPa | 89 % | 14 °C | 21 % | 0% | 0% | 17% | 6% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1016 hPa | 90 % | 14 °C | 59 % | 0% | 3% | 24% | 45% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1016 hPa | 92 % | 14 °C | 54 % | 0% | 18% | 27% | 25% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-northwest |
1017 hPa | 92 % | 14 °C | 95 % | 0% | 31% | 26% | 91% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 6.4 m/s23 km/h west-northwest |
1017 hPa | 89 % | 14 °C | 96 % | 0% | 29% | 32% | 93% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northwest |
1017 hPa | 88 % | 14 °C | 99 % | 0% | 82% | 93% | 44% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northwest |
1017 hPa | 80 % | 12 °C | 98 % | 0% | 16% | 98% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
0.4 mm | 7.5 m/s27 km/h north-northwest |
1018 hPa | 77 % | 11 °C | 99 % | 0% | 14% | 99% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1019 hPa | 82 % | 11 °C | 100 % | 0% | 85% | 98% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1019 hPa | 83 % | 11 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 5% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1020 hPa | 76 % | 11 °C | 98 % | 0% | 91% | 97% | 3% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 16 °C 15 °C |
0.3 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1020 hPa | 73 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 9% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1021 hPa | 77 % | 10 °C | 100 % | 0% | 30% | 100% | 37% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northwest |
1021 hPa | 74 % | 10 °C | 96 % | 0% | 17% | 96% | 25% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northwest |
1022 hPa | 63 % | 8 °C | 96 % | 0% | 71% | 90% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north |
1022 hPa | 58 % | 8 °C | 89 % | 0% | 87% | 19% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north |
1022 hPa | 56 % | 7 °C | 77 % | 0% | 76% | 5% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northeast |
1022 hPa | 55 % | 7 °C | 62 % | 0% | 61% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h north-northeast |
1022 hPa | 53 % | 7 °C | 23 % | 0% | 23% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north |
1022 hPa | 52 % | 6 °C | 23 % | 0% | 23% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north |
1022 hPa | 49 % | 5 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north |
1022 hPa | 45 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h northwest |
1022 hPa | 54 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-northwest |
1023 hPa | 60 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west |
1024 hPa | 63 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
1024 hPa | 62 % | 4 °C | 2 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
Valle Pelillo Ovest, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 42.4243; 14.0890
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Valle Pelillo Ovest, Republic of Italy. Weather forecast Valle Pelillo Ovest.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Valle Pelillo Ovest is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Valle Pelillo Ovest
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Valle Pelillo Ovest
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 8:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 13:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 8:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 9:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:13 am | 9:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:57 pm | 04/29/2026 4:42 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |