Weather Valle Medone today
| 16 °C | 16 °C | 9 am | |
| 17 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 6:02 am
sunset 8:15 pm
HOURLY
sunset 8:15 pm
Weather forecast Valle Medone April 28, 2026
During the day overcast, later morning heavy rain, in the evening rain. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 14.9 mm. At night the lowest temperature 10 °C. Total rainfall 1.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Valle Medone, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1017 hPa | 83 % | 9 °C | 59 % | 0% | 28% | 26% | 40% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1017 hPa | 82 % | 9 °C | 99 % | 0% | 28% | 28% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1017 hPa | 83 % | 8 °C | 99 % | 0% | 33% | 38% | 98% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1017 hPa | 82 % | 8 °C | 99 % | 0% | 20% | 20% | 99% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1017 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 2% | 32% | 32% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1017 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 10% | 29% | 20% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1016 hPa | 88 % | 7 °C | 100 % | 19% | 33% | 20% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1016 hPa | 82 % | 8 °C | 100 % | 26% | 30% | 21% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| fog | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1017 hPa | 80 % | 10 °C | 100 % | 25% | 43% | 41% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.5 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1017 hPa | 73 % | 11 °C | 100 % | 0% | 25% | 36% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.8 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1017 hPa | 64 % | 10 °C | 93 % | 0% | 75% | 85% | 49% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
2.2 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1017 hPa | 69 % | 10 °C | 89 % | 0% | 49% | 75% | 49% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
1.9 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1017 hPa | 66 % | 11 °C | 98 % | 0% | 36% | 68% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1016 hPa | 64 % | 11 °C | 100 % | 0% | 14% | 87% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.5 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1017 hPa | 68 % | 11 °C | 100 % | 0% | 66% | 94% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.4 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1017 hPa | 81 % | 12 °C | 100 % | 0% | 17% | 99% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.6 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1016 hPa | 86 % | 13 °C | 100 % | 0% | 78% | 99% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.2 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1016 hPa | 87 % | 13 °C | 100 % | 0% | 68% | 95% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
2.8 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1016 hPa | 84 % | 13 °C | 100 % | 0% | 33% | 94% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.5 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1016 hPa | 87 % | 12 °C | 100 % | 0% | 23% | 98% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.2 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1016 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 14% | 99% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.2 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1016 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 6% | 97% | 89% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.7 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1017 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 14% | 98% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1017 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 36% | 98% | 91% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1017 hPa | 89 % | 10 °C | 98 % | 0% | 48% | 89% | 74% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1017 hPa | 87 % | 10 °C | 92 % | 0% | 63% | 90% | 25% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1017 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 69% | 100% | 20% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1016 hPa | 84 % | 9 °C | 100 % | 0% | 70% | 99% | 95% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1016 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 77% | 97% | 87% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1016 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 74% | 82% | 91% | |
| 6 AM
12 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1016 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 63% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.8 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1016 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 70% | 100% | 11% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1017 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 1% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.9 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1017 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 11% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.2 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1018 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 7% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.2 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1019 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 79% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.2 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1019 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 59% | 100% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.2 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1019 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.3 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1019 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1019 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 98% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1018 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 13 °C 14 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1018 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1018 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 98% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 13 °C 14 °C |
0.4 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1018 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 75% | 99% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1019 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 31% | 71% | 95% | 98% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain showers | 11 °C 11 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1019 hPa | 95 % | 10 °C | 63 % | 13% | 32% | 50% | 9% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1020 hPa | 92 % | 9 °C | 45 % | 7% | 27% | 33% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain showers | 10 °C 10 °C |
0.1 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1020 hPa | 91 % | 8 °C | 64 % | 3% | 57% | 25% | 0% | |
Valle Medone, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.1844; 12.1836
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Valle Medone, Republic of Italy. Weather forecast Valle Medone.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Valle Medone is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Valle Medone
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Valle Medone
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:08 pm | 14:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:03 am | 10:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:58 pm | 04/28/2026 4:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |