Weather Valle dell''Orco today
| 23 °C | 24 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 24 °C | 3 pm | |
| 22 °C | 23 °C | 5 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 10 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 7:49 pm
HOURLY
sunset 7:49 pm
Weather forecast Valle dell''Orco April 29, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear, in the evening initially clear, later cloudy. The highest temperature 23 °C. At night rain. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 1.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Valle dell''Orco, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1016 hPa | 68 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 63 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1015 hPa | 57 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1015 hPa | 53 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1015 hPa | 50 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1014 hPa | 48 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1014 hPa | 51 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1015 hPa | 57 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1015 hPa | 57 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1015 hPa | 66 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1016 hPa | 70 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1016 hPa | 63 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1016 hPa | 60 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1016 hPa | 60 % | 15 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1015 hPa | 58 % | 14 °C | 79 % | 0% | 0% | 0% | 79% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1015 hPa | 55 % | 13 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1015 hPa | 54 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1014 hPa | 56 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1014 hPa | 58 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1014 hPa | 62 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1014 hPa | 67 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1014 hPa | 63 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 62 % | 11 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1015 hPa | 54 % | 9 °C | 38 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1015 hPa | 50 % | 8 °C | 78 % | 0% | 0% | 4% | 77% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1015 hPa | 49 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 35% | 94% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 47 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 48% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1015 hPa | 56 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 59% | 99% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 17 °C 16 °C |
0.5 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1015 hPa | 59 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 71% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 16 °C 15 °C |
0.7 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1015 hPa | 70 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1015 hPa | 73 % | 10 °C | 68 % | 0% | 1% | 60% | 18% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1015 hPa | 84 % | 13 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1015 hPa | 78 % | 13 °C | 65 % | 0% | 1% | 61% | 7% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 20 °C 21 °C |
2.4 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1016 hPa | 73 % | 15 °C | 8 % | 0% | 7% | 2% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1016 hPa | 72 % | 12 °C | 95 % | 0% | 32% | 87% | 0% | |
Valle dell''Orco, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 39.7319; 15.8249
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Valle dell''Orco, Republic of Italy. Weather forecast Valle dell''Orco.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Valle dell''Orco is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Valle dell''Orco
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Valle dell''Orco
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 7:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:54 pm | 13:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 8:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:55 am | 8:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:18 am | 9:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:48 pm | 04/29/2026 4:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |