Weather Val Camonica today
| 16 °C | 16 °C | 8 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 9 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 10 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 11 pm |
sunrise 6:10 am
sunset 8:22 pm
HOURLY
sunset 8:22 pm
Weather forecast Val Camonica April 28, 2026
During the day overcast, in the afternoon light rain. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 1.2 mm. At night the lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Val Camonica, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1017 hPa | 84 % | 10 °C | 100 % | 0% | 43% | 38% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1017 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 41% | 56% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1017 hPa | 75 % | 11 °C | 95 % | 0% | 42% | 39% | 89% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1017 hPa | 64 % | 11 °C | 100 % | 0% | 43% | 79% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1016 hPa | 59 % | 10 °C | 100 % | 0% | 43% | 89% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1016 hPa | 56 % | 10 °C | 100 % | 0% | 93% | 89% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 20 °C 20 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 53 % | 10 °C | 100 % | 0% | 55% | 84% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1016 hPa | 64 % | 10 °C | 100 % | 0% | 39% | 98% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1016 hPa | 62 % | 10 °C | 100 % | 0% | 46% | 96% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1016 hPa | 71 % | 11 °C | 100 % | 0% | 43% | 87% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1016 hPa | 70 % | 11 °C | 100 % | 0% | 25% | 65% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1015 hPa | 67 % | 10 °C | 98 % | 0% | 21% | 85% | 87% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southwest |
1015 hPa | 79 % | 12 °C | 100 % | 0% | 35% | 86% | 99% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northeast |
1016 hPa | 82 % | 11 °C | 99 % | 0% | 21% | 92% | 98% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1016 hPa | 84 % | 10 °C | 92 % | 0% | 7% | 82% | 85% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1017 hPa | 87 % | 10 °C | 89 % | 0% | 21% | 55% | 78% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northeast |
1017 hPa | 90 % | 10 °C | 98 % | 0% | 35% | 89% | 69% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1017 hPa | 91 % | 10 °C | 93 % | 0% | 31% | 71% | 72% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1016 hPa | 91 % | 9 °C | 95 % | 0% | 34% | 87% | 42% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1016 hPa | 91 % | 9 °C | 82 % | 0% | 28% | 69% | 37% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h northeast |
1016 hPa | 91 % | 8 °C | 88 % | 0% | 25% | 77% | 39% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1016 hPa | 91 % | 8 °C | 96 % | 0% | 17% | 91% | 61% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1016 hPa | 91 % | 8 °C | 85 % | 0% | 33% | 71% | 35% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1016 hPa | 91 % | 9 °C | 89 % | 0% | 43% | 79% | 21% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1017 hPa | 77 % | 9 °C | 73 % | 0% | 39% | 48% | 25% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1016 hPa | 70 % | 10 °C | 96 % | 0% | 47% | 68% | 86% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1016 hPa | 64 % | 10 °C | 100 % | 0% | 18% | 95% | 96% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1016 hPa | 61 % | 10 °C | 100 % | 0% | 35% | 98% | 97% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1016 hPa | 63 % | 10 °C | 99 % | 0% | 34% | 89% | 81% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1016 hPa | 62 % | 10 °C | 98 % | 0% | 33% | 96% | 20% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.5 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1016 hPa | 65 % | 10 °C | 100 % | 0% | 32% | 99% | 77% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
1.1 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1017 hPa | 69 % | 11 °C | 100 % | 0% | 51% | 99% | 62% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.7 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1017 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 27% | 100% | 60% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.7 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1017 hPa | 95 % | 14 °C | 100 % | 0% | 33% | 99% | 29% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.6 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1017 hPa | 97 % | 14 °C | 100 % | 0% | 47% | 99% | 35% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
1.3 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1017 hPa | 99 % | 14 °C | 100 % | 0% | 78% | 100% | 66% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.6 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 21% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.1 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1018 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 30% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.1 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1019 hPa | 85 % | 10 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 89% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1019 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 57% | 100% | 100% | |
Val Camonica, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.0000; 10.3333
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Val Camonica, Republic of Italy. Weather forecast Val Camonica.
Val Camonica - weather nearby - bigger cities
Val Camonica - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Val Camonica is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Val Camonica
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Val Camonica
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 8:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:16 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:36 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:57 am | 9:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:12 am | 10:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:05 pm | 04/28/2026 4:38 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |