Weather Provinciale Portosalvo II today
| 21 °C | 21 °C | 5 pm | |
| 20 °C | 21 °C | 7 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 9 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 11 pm |
sunrise 6:00 am
sunset 7:46 pm
HOURLY
sunset 7:46 pm
Weather forecast Provinciale Portosalvo II April 29, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy, in the evening initially cloudy, later overcast. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night the lowest temperature 13 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Provinciale Portosalvo II, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
12 AM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1015 hPa | 82 % | 10 °C | 39 % | 40% | 39% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1015 hPa | 79 % | 10 °C | 32 % | 25% | 32% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1015 hPa | 84 % | 14 °C | 28 % | 23% | 28% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1015 hPa | 69 % | 13 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1016 hPa | 68 % | 14 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1016 hPa | 65 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1016 hPa | 65 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1015 hPa | 67 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1015 hPa | 67 % | 15 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1015 hPa | 63 % | 14 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1015 hPa | 60 % | 13 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1015 hPa | 58 % | 12 °C | 95 % | 0% | 0% | 1% | 95% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 57 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1014 hPa | 70 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1014 hPa | 76 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 72 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1015 hPa | 66 % | 11 °C | 97 % | 0% | 0% | 6% | 97% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1016 hPa | 63 % | 10 °C | 88 % | 0% | 0% | 38% | 85% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1016 hPa | 63 % | 9 °C | 97 % | 0% | 0% | 80% | 86% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1016 hPa | 63 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 97% | 86% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1015 hPa | 66 % | 10 °C | 98 % | 0% | 0% | 98% | 60% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1015 hPa | 76 % | 11 °C | 72 % | 0% | 0% | 71% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1014 hPa | 80 % | 12 °C | 74 % | 0% | 0% | 46% | 56% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1014 hPa | 76 % | 11 °C | 93 % | 0% | 0% | 25% | 90% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1015 hPa | 71 % | 10 °C | 98 % | 0% | 0% | 14% | 98% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1015 hPa | 70 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 41% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1015 hPa | 66 % | 11 °C | 97 % | 0% | 0% | 34% | 96% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1016 hPa | 65 % | 12 °C | 94 % | 0% | 0% | 68% | 84% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1016 hPa | 61 % | 11 °C | 96 % | 0% | 0% | 43% | 93% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1016 hPa | 56 % | 11 °C | 64 % | 0% | 0% | 64% | 2% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1016 hPa | 60 % | 12 °C | 40 % | 0% | 0% | 40% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 58 % | 13 °C | 81 % | 0% | 2% | 79% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain showers | 21 °C 21 °C |
0.1 mm | 5.6 m/s20 km/h northwest |
1015 hPa | 64 % | 14 °C | 34 % | 0% | 0% | 33% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1015 hPa | 66 % | 14 °C | 32 % | 0% | 7% | 25% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-northwest |
1015 hPa | 68 % | 14 °C | 57 % | 0% | 2% | 57% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| rain showers | 20 °C 21 °C |
0.4 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1014 hPa | 75 % | 15 °C | 5 % | 0% | 1% | 4% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1015 hPa | 79 % | 15 °C | 29 % | 0% | 22% | 10% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1015 hPa | 76 % | 14 °C | 18 % | 0% | 15% | 3% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1015 hPa | 82 % | 14 °C | 33 % | 0% | 21% | 18% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1016 hPa | 82 % | 13 °C | 21 % | 0% | 10% | 14% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain showers | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1016 hPa | 83 % | 13 °C | 13 % | 0% | 10% | 7% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain showers | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1017 hPa | 86 % | 13 °C | 44 % | 0% | 24% | 29% | 0% | |
Provinciale Portosalvo II, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 38.6890; 16.0694
Time zone: Europe / Rome
Population: 36
Altitude: 197 m
The administrative part:
- Calabria, Catanzaro
- Province of Vibo Valentia, Vibo Valentia
Something wrong, something missing?
Weather Provinciale Portosalvo II, Republic of Italy. Weather forecast Provinciale Portosalvo II.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Provinciale Portosalvo II is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Provinciale Portosalvo II
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Provinciale Portosalvo II
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 7:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 13:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 8:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:58 am | 8:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:21 am | 9:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:47 pm | 04/29/2026 4:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |