Weather Porto Secco weekend
Weather forecast for Porto Secco for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear. Sunday during the day morning clear, later morning overcast, in the evening partly cloudy.
Friday, May 1
18 / 10°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 10 °C | 8 °C | 7 am | |
| 12 °C | 9 °C | 8 am | |
| 18 °C | 16 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 8:17 pm
HOURLY
sunset 8:17 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Porto Secco, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 10.4 m/s37 km/h east |
1026 hPa | 40 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 9.7 m/s35 km/h east |
1027 hPa | 43 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 9.8 m/s35 km/h east-northeast |
1027 hPa | 47 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h east-northeast |
1027 hPa | 50 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east-northeast |
1026 hPa | 53 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1026 hPa | 55 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h northeast |
1026 hPa | 55 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1027 hPa | 56 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1027 hPa | 54 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1027 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1025 hPa | 39 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1027 hPa | 61 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1026 hPa | 71 % | 6 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1024 hPa | 35 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1020 hPa | 52 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Porto Secco, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.3086; 12.3144
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Porto Secco, Republic of Italy. Weather forecast Porto Secco.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Porto Secco is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Porto Secco
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 8:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:07 pm | 14:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:26 am | 8:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:46 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:01 am | 10:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:21 pm | 05/01/2026 5:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |