Weather Portella di Mare tomorrow
| 20 °C | 19 °C | 9 am | |
| 22 °C | 22 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 22 °C | 3 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 9 pm |
sunrise 6:12 am
sunset 7:55 pm
HOURLY
sunset 7:55 pm
Weather forecast Portella di Mare April 29, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night cloudy. The lowest temperature 15 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Portella di Mare, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1015 hPa | 75 % | 12 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1015 hPa | 76 % | 11 °C | 33 % | 0% | 0% | 12% | 24% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1015 hPa | 75 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 10% | 4% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1014 hPa | 74 % | 10 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1014 hPa | 73 % | 10 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1014 hPa | 75 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1014 hPa | 76 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 71 % | 10 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 63 % | 10 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1015 hPa | 48 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1015 hPa | 40 % | 7 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1015 hPa | 41 % | 8 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1015 hPa | 45 % | 9 °C | 40 % | 0% | 0% | 0% | 40% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1015 hPa | 42 % | 9 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1014 hPa | 38 % | 7 °C | 89 % | 0% | 0% | 2% | 89% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1015 hPa | 42 % | 9 °C | 78 % | 0% | 0% | 1% | 77% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1015 hPa | 49 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1015 hPa | 58 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 32% | 97% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1015 hPa | 61 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 32% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1014 hPa | 64 % | 12 °C | 97 % | 0% | 0% | 68% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1014 hPa | 62 % | 11 °C | 33 % | 0% | 0% | 23% | 12% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1014 hPa | 65 % | 11 °C | 43 % | 0% | 0% | 29% | 19% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1015 hPa | 68 % | 12 °C | 57 % | 0% | 0% | 10% | 53% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1015 hPa | 69 % | 12 °C | 96 % | 0% | 0% | 4% | 96% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1015 hPa | 69 % | 11 °C | 91 % | 0% | 0% | 3% | 91% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1015 hPa | 67 % | 11 °C | 78 % | 0% | 0% | 5% | 77% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 64 % | 9 °C | 35 % | 0% | 0% | 8% | 29% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain showers | 16 °C 15 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1014 hPa | 66 % | 10 °C | 35 % | 0% | 0% | 31% | 7% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1015 hPa | 75 % | 11 °C | 29 % | 0% | 0% | 18% | 14% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1015 hPa | 81 % | 12 °C | 59 % | 0% | 0% | 14% | 53% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1015 hPa | 80 % | 11 °C | 40 % | 0% | 3% | 9% | 32% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1015 hPa | 81 % | 12 °C | 38 % | 0% | 11% | 7% | 25% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1015 hPa | 78 % | 13 °C | 46 % | 0% | 7% | 43% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1016 hPa | 64 % | 13 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
1.6 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1016 hPa | 73 % | 12 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
Portella di Mare, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 38.0730; 13.4620
Time zone: Europe / Rome
Population: 4 707
Altitude: 204 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Portella di Mare, Republic of Italy. Weather forecast Portella di Mare.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Portella di Mare is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Portella di Mare
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:12 am | 7:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 13:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:43 am | 8:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:10 am | 8:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:34 am | 9:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:58 pm | 04/29/2026 4:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |