Weather Porrettina Bassa today
| 14 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 5 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 10 pm |
sunrise 6:11 am
sunset 8:28 pm
HOURLY
sunset 8:28 pm
Weather forecast Porrettina Bassa April 29, 2026
During the day morning rain, later morning heavy rain, in the evening light rain showers. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 16.9 mm. At night rain. The lowest temperature 9 °C. Total rainfall 4.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Porrettina Bassa, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.5 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1017 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 94% | 100% | 97% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1017 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 10% | |
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
1.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1017 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 22% | |
| 3 AM
9 PM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
1.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1017 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 60% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.5 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1017 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 94% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.5 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1017 hPa | 87 % | 7 °C | 100 % | 0% | 78% | 99% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1017 hPa | 87 % | 7 °C | 100 % | 0% | 89% | 90% | 91% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1017 hPa | 88 % | 7 °C | 98 % | 0% | 92% | 83% | 81% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 10 °C 10 °C |
0.2 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1017 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 89% | 47% | 93% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1018 hPa | 90 % | 9 °C | 97 % | 0% | 89% | 71% | 70% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1017 hPa | 89 % | 9 °C | 98 % | 0% | 89% | 74% | 92% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1017 hPa | 81 % | 9 °C | 99 % | 0% | 97% | 70% | 72% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.7 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1017 hPa | 70 % | 9 °C | 96 % | 0% | 89% | 81% | 54% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain | 15 °C 14 °C |
3.2 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1016 hPa | 66 % | 8 °C | 98 % | 0% | 97% | 81% | 20% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 14 °C 13 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1017 hPa | 72 % | 8 °C | 76 % | 0% | 41% | 69% | 18% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.9 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1017 hPa | 76 % | 9 °C | 97 % | 0% | 80% | 96% | 18% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain showers | 14 °C 14 °C |
2.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1016 hPa | 76 % | 9 °C | 66 % | 0% | 43% | 34% | 22% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
3.1 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1016 hPa | 73 % | 9 °C | 87 % | 0% | 40% | 57% | 69% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.5 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1017 hPa | 85 % | 9 °C | 92 % | 0% | 51% | 74% | 68% | |
| 7 PM
1 PM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1017 hPa | 86 % | 9 °C | 84 % | 0% | 61% | 52% | 46% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1018 hPa | 93 % | 9 °C | 93 % | 0% | 51% | 85% | 9% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1018 hPa | 94 % | 9 °C | 68 % | 0% | 54% | 38% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1018 hPa | 92 % | 8 °C | 21 % | 1% | 18% | 10% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| rain showers | 9 °C 8 °C |
0.3 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1019 hPa | 91 % | 7 °C | 27 % | 4% | 25% | 3% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 7 °C 6 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1020 hPa | 93 % | 6 °C | 87 % | 21% | 87% | 3% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 7 °C 6 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1021 hPa | 90 % | 5 °C | 100 % | 50% | 100% | 20% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.4 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1021 hPa | 87 % | 4 °C | 100 % | 74% | 100% | 35% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 6 °C 5 °C |
0.6 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1021 hPa | 95 % | 5 °C | 100 % | 80% | 100% | 63% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 6 °C 5 °C |
1.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1022 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 60% | 100% | 77% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 6 °C 5 °C |
0.6 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1022 hPa | 98 % | 5 °C | 100 % | 11% | 100% | 75% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 6 °C 5 °C |
0.6 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1022 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 18% | 100% | 75% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
1.1 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1023 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 11% | 100% | 68% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.9 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1023 hPa | 98 % | 6 °C | 100 % | 11% | 100% | 69% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.8 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1024 hPa | 98 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 55% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.8 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1024 hPa | 95 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 42% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.5 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1025 hPa | 95 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 35% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1026 hPa | 93 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 26% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1026 hPa | 88 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 17% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1025 hPa | 81 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1024 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1023 hPa | 68 % | 6 °C | 99 % | 0% | 99% | 3% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1022 hPa | 66 % | 6 °C | 85 % | 0% | 85% | 4% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1022 hPa | 66 % | 6 °C | 87 % | 0% | 87% | 2% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1022 hPa | 68 % | 5 °C | 37 % | 0% | 36% | 3% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1023 hPa | 78 % | 6 °C | 37 % | 2% | 35% | 3% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h northeast |
1024 hPa | 79 % | 5 °C | 41 % | 7% | 40% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northeast |
1025 hPa | 83 % | 5 °C | 59 % | 21% | 59% | 3% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north-northeast |
1026 hPa | 85 % | 5 °C | 73 % | 39% | 73% | 0% | 0% | |
Porrettina Bassa, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.2624; 9.4095
Time zone: Europe / Rome
Population: 53
Altitude: 207 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Porrettina Bassa, Republic of Italy. Weather forecast Porrettina Bassa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Porrettina Bassa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Porrettina Bassa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Porrettina Bassa
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 8:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:19 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:38 am | 9:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:58 am | 9:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:12 am | 10:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:18 pm | 04/29/2026 4:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |