Weather Ponzana today
| 21 °C | 21 °C | 4 pm | |
| 22 °C | 21 °C | 6 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 8 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 10 pm |
sunrise 6:18 am
sunset 8:28 pm
HOURLY
sunset 8:28 pm
Weather forecast Ponzana April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon rain, in the evening rain showers. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 7.2 mm. At night overcast. The lowest temperature 12 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ponzana, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 77 % | 11 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1015 hPa | 80 % | 10 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1016 hPa | 86 % | 11 °C | 77 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 86 % | 10 °C | 95 % | 0% | 2% | 1% | 95% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1015 hPa | 84 % | 10 °C | 98 % | 0% | 9% | 14% | 97% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1015 hPa | 81 % | 9 °C | 69 % | 0% | 15% | 32% | 56% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1015 hPa | 85 % | 9 °C | 54 % | 0% | 7% | 18% | 43% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1015 hPa | 88 % | 10 °C | 93 % | 0% | 0% | 40% | 89% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1016 hPa | 82 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 38% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1016 hPa | 71 % | 11 °C | 96 % | 0% | 0% | 37% | 95% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1016 hPa | 60 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 46% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1016 hPa | 54 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 12% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1016 hPa | 54 % | 10 °C | 100 % | 0% | 1% | 32% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1015 hPa | 55 % | 11 °C | 100 % | 0% | 10% | 64% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1015 hPa | 53 % | 11 °C | 100 % | 0% | 10% | 56% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1014 hPa | 51 % | 11 °C | 100 % | 0% | 5% | 63% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1014 hPa | 52 % | 10 °C | 100 % | 0% | 5% | 66% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1013 hPa | 51 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 30% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1013 hPa | 49 % | 10 °C | 100 % | 0% | 16% | 37% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain | 20 °C 20 °C |
3.9 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1013 hPa | 59 % | 11 °C | 100 % | 0% | 2% | 56% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 17 °C 18 °C |
2.9 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1014 hPa | 81 % | 13 °C | 100 % | 0% | 15% | 73% | 99% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1015 hPa | 87 % | 13 °C | 100 % | 0% | 26% | 98% | 89% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1015 hPa | 85 % | 12 °C | 48 % | 0% | 0% | 43% | 9% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1015 hPa | 89 % | 12 °C | 78 % | 0% | 0% | 46% | 60% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 88 % | 12 °C | 76 % | 0% | 0% | 71% | 17% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 8% | 100% | 30% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 78 % | 11 °C | 87 % | 0% | 25% | 78% | 25% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 78 % | 11 °C | 100 % | 0% | 15% | 75% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 78 % | 11 °C | 86 % | 0% | 19% | 18% | 78% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 78 % | 10 °C | 97 % | 0% | 6% | 43% | 95% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1015 hPa | 78 % | 10 °C | 85 % | 0% | 13% | 23% | 78% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1015 hPa | 79 % | 10 °C | 82 % | 0% | 15% | 19% | 75% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 75 % | 11 °C | 93 % | 0% | 6% | 10% | 91% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1016 hPa | 63 % | 10 °C | 97 % | 0% | 7% | 22% | 96% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1016 hPa | 60 % | 10 °C | 96 % | 0% | 0% | 21% | 95% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1016 hPa | 58 % | 11 °C | 99 % | 0% | 2% | 18% | 99% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain showers | 21 °C 21 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1016 hPa | 53 % | 10 °C | 80 % | 0% | 20% | 21% | 70% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1016 hPa | 49 % | 10 °C | 88 % | 0% | 7% | 83% | 28% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1015 hPa | 48 % | 10 °C | 56 % | 0% | 2% | 55% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1015 hPa | 45 % | 10 °C | 45 % | 0% | 0% | 45% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1015 hPa | 43 % | 9 °C | 36 % | 0% | 0% | 36% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1014 hPa | 42 % | 9 °C | 29 % | 0% | 0% | 29% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1014 hPa | 40 % | 8 °C | 35 % | 0% | 0% | 32% | 4% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 44 % | 9 °C | 62 % | 0% | 0% | 52% | 21% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1015 hPa | 49 % | 9 °C | 93 % | 0% | 1% | 92% | 10% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1016 hPa | 51 % | 9 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 7% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1017 hPa | 56 % | 9 °C | 97 % | 0% | 22% | 96% | 5% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1018 hPa | 57 % | 8 °C | 67 % | 0% | 27% | 56% | 7% | |
Ponzana, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.4040; 8.5199
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Ponzana, Republic of Italy. Weather forecast Ponzana.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ponzana is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ponzana
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ponzana
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 8:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:23 pm | 14:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:45 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:07 am | 9:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:22 am | 10:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:13 pm | 04/28/2026 4:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |