Weather Ponte Armellina today
Weather forecast Ponte Armellina April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the evening cloudy. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 0.4 mm. At night rain showers. The lowest temperature 11 °C. Total rainfall 1.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ponte Armellina, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1014 hPa | 85 % | 11 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1014 hPa | 80 % | 9 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1014 hPa | 75 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1014 hPa | 72 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1014 hPa | 72 % | 6 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1014 hPa | 73 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1014 hPa | 75 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1014 hPa | 74 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1014 hPa | 68 % | 7 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 22 °C |
0.4 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1014 hPa | 39 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1016 hPa | 82 % | 12 °C | 46 % | 0% | 26% | 23% | 7% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
1.1 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1019 hPa | 94 % | 10 °C | 72 % | 0% | 30% | 7% | 57% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1021 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 78% | 15% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1023 hPa | 49 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1022 hPa | 64 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Ponte Armellina, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 43.7821; 12.6904
Time zone: Europe / Rome
Population: 43
Altitude: 137 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Ponte Armellina, Republic of Italy. Weather forecast Ponte Armellina.
Ponte Armellina - weather nearby - bigger cities
Ponte Armellina - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ponte Armellina is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ponte Armellina
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ponte Armellina
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 14:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 8:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 9:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:12 am | 10:02 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:03 pm | 04/29/2026 4:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |