Weather Olgiate Olona today
Weather forecast Olgiate Olona April 29, 2026
Evening in the evening rain. The highest temperature 21 °C. Total rainfall 3.0 mm. At night light rain. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 0.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Olgiate Olona, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1014 hPa | 45 % | 9 °C | 44 % | 0% | 3% | 24% | 29% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1015 hPa | 48 % | 9 °C | 56 % | 0% | 2% | 44% | 20% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 56 % | 10 °C | 71 % | 0% | 3% | 46% | 43% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1016 hPa | 61 % | 10 °C | 99 % | 0% | 8% | 94% | 88% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 17 °C 16 °C |
2.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1018 hPa | 65 % | 10 °C | 86 % | 0% | 22% | 75% | 44% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.6 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1019 hPa | 79 % | 12 °C | 99 % | 0% | 81% | 95% | 53% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1019 hPa | 84 % | 12 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 1% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1020 hPa | 85 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1021 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1021 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1022 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1022 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1022 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1023 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1024 hPa | 78 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1025 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1025 hPa | 57 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1025 hPa | 52 % | 3 °C | 82 % | 0% | 0% | 82% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1026 hPa | 47 % | 2 °C | 52 % | 0% | 0% | 52% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 41 % | 2 °C | 34 % | 0% | 0% | 34% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1025 hPa | 37 % | 1 °C | 28 % | 0% | 0% | 28% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1024 hPa | 36 % | 1 °C | 17 % | 0% | 0% | 17% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1024 hPa | 35 % | 1 °C | 8 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1023 hPa | 35 % | 1 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1023 hPa | 35 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1022 hPa | 38 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1023 hPa | 52 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1024 hPa | 54 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1025 hPa | 55 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1025 hPa | 60 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Olgiate Olona, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.6371; 8.8815
Time zone: Europe / Rome
Population: 12 215
Altitude: 244 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Olgiate Olona, Republic of Italy. Weather forecast Olgiate Olona.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Olgiate Olona is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Olgiate Olona
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Olgiate Olona
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:15 am | 8:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:21 pm | 14:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 9:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:02 am | 9:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:17 am | 10:27 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:20 pm | 04/29/2026 5 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |