Weather Monte Piedo today
Weather forecast Monte Piedo April 29, 2026
During the day morning rain, later morning heavy rain, in the afternoon rain showers, in the evening cloudy. The highest temperature 8 °C. Total rainfall 12.7 mm. At night fog. The lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Monte Piedo, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
1.5 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1019 hPa | 98 % | 6 °C | 100 % | 38% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
1.4 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1019 hPa | 98 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
1.3 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1019 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 3 AM
9 PM
| heavy rain | 6 °C 5 °C |
1.3 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1019 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 96% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 6 °C 5 °C |
1.1 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1018 hPa | 96 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 6 °C 5 °C |
0.6 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1018 hPa | 96 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 6 °C 5 °C |
0.3 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1018 hPa | 96 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 86% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 6 °C 5 °C |
0.4 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1018 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 65% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.6 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1018 hPa | 98 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 48% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.8 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1019 hPa | 98 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 23% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
1.1 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1019 hPa | 94 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 89% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
1.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1020 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 92% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.9 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1020 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 84% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
1.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1020 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 6% | 98% | 100% | 69% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.9 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1020 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 88% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.6 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1020 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 90% | 100% | 84% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.4 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1020 hPa | 93 % | 6 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 88% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.3 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1019 hPa | 95 % | 7 °C | 100 % | 0% | 48% | 100% | 97% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1019 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 0% | 24% | 100% | 95% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1019 hPa | 92 % | 6 °C | 53 % | 0% | 23% | 30% | 25% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1019 hPa | 94 % | 5 °C | 14 % | 0% | 7% | 5% | 3% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1020 hPa | 95 % | 4 °C | 16 % | 0% | 12% | 4% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1021 hPa | 97 % | 3 °C | 53 % | 10% | 53% | 1% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1021 hPa | 99 % | 3 °C | 83 % | 64% | 83% | 1% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1022 hPa | 99 % | 3 °C | 96 % | 66% | 96% | 1% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1023 hPa | 99 % | 2 °C | 99 % | 29% | 99% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1023 hPa | 98 % | 2 °C | 65 % | 15% | 65% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1023 hPa | 99 % | 1 °C | 82 % | 60% | 82% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1023 hPa | 99 % | 1 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1024 hPa | 98 % | 1 °C | 97 % | 97% | 97% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1024 hPa | 98 % | 0 °C | 99 % | 88% | 99% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1024 hPa | 99 % | 1 °C | 100 % | 81% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1025 hPa | 92 % | 2 °C | 50 % | 22% | 50% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1024 hPa | 79 % | 2 °C | 17 % | 0% | 17% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1023 hPa | 60 % | 1 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1022 hPa | 49 % | 0 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1022 hPa | 44 % | 0 °C | 12 % | 0% | 11% | 7% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1021 hPa | 35 % | -1 °C | 35 % | 0% | 4% | 35% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1020 hPa | 30 % | -2 °C | 46 % | 0% | 4% | 45% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1020 hPa | 33 % | -1 °C | 58 % | 0% | 6% | 57% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1020 hPa | 38 % | 0 °C | 31 % | 0% | 18% | 16% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1021 hPa | 48 % | 0 °C | 18 % | 0% | 18% | 1% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1021 hPa | 50 % | 0 °C | 25 % | 0% | 24% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1022 hPa | 56 % | 1 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1023 hPa | 73 % | 2 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1024 hPa | 82 % | 2 °C | 53 % | 0% | 53% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1025 hPa | 85 % | 1 °C | 74 % | 0% | 74% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1026 hPa | 86 % | 2 °C | 78 % | 0% | 78% | 0% | 0% | |
Monte Piedo, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.5472; 12.4867
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Monte Piedo, Republic of Italy. Weather forecast Monte Piedo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Monte Piedo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Monte Piedo
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Monte Piedo
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 8:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:07 pm | 14:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:24 am | 8:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:44 am | 9:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:58 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:06 pm | 04/29/2026 4:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |