Weather Montagnola, Emilia-Romagna tomorrow
| 17 °C | 17 °C | 9 am | |
| 21 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 6:04 am
sunset 8:13 pm
HOURLY
sunset 8:13 pm
Weather forecast Montagnola, Emilia-Romagna April 29, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy. The highest temperature 21 °C. At night rain. The lowest temperature 12 °C. Total rainfall 1.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Montagnola, Emilia-Romagna, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1015 hPa | 93 % | 14 °C | 70 % | 0% | 0% | 5% | 68% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1015 hPa | 91 % | 14 °C | 79 % | 0% | 0% | 2% | 79% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1014 hPa | 92 % | 14 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1014 hPa | 93 % | 13 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1014 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 7% | 10% | 0% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1014 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 44% | 46% | 0% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1014 hPa | 98 % | 12 °C | 98 % | 55% | 57% | 0% | 96% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1014 hPa | 97 % | 12 °C | 99 % | 72% | 75% | 0% | 88% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1015 hPa | 94 % | 13 °C | 80 % | 3% | 56% | 0% | 55% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1015 hPa | 83 % | 13 °C | 97 % | 0% | 7% | 0% | 96% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1015 hPa | 74 % | 13 °C | 99 % | 0% | 4% | 0% | 99% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1015 hPa | 67 % | 13 °C | 99 % | 0% | 2% | 0% | 99% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 62 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1015 hPa | 60 % | 13 °C | 68 % | 0% | 1% | 0% | 68% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1015 hPa | 62 % | 13 °C | 63 % | 0% | 10% | 19% | 49% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1015 hPa | 67 % | 13 °C | 92 % | 0% | 17% | 37% | 85% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1015 hPa | 70 % | 13 °C | 48 % | 0% | 7% | 42% | 4% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1015 hPa | 63 % | 11 °C | 86 % | 0% | 0% | 20% | 83% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1015 hPa | 64 % | 11 °C | 9 % | 0% | 0% | 7% | 1% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1016 hPa | 66 % | 11 °C | 33 % | 0% | 0% | 32% | 2% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 74 % | 12 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1017 hPa | 80 % | 13 °C | 33 % | 0% | 0% | 33% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1018 hPa | 83 % | 13 °C | 81 % | 0% | 0% | 81% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1018 hPa | 82 % | 12 °C | 60 % | 0% | 10% | 55% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1018 hPa | 80 % | 12 °C | 100 % | 0% | 18% | 99% | 52% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1019 hPa | 72 % | 10 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 52% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1019 hPa | 72 % | 10 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 93% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain | 15 °C 14 °C |
0.1 mm | 7.4 m/s27 km/h northeast |
1019 hPa | 75 % | 10 °C | 100 % | 0% | 13% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.6 mm | 7.2 m/s26 km/h northeast |
1020 hPa | 77 % | 10 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.1 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1020 hPa | 76 % | 10 °C | 100 % | 0% | 41% | 100% | 97% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h east-northeast |
1021 hPa | 69 % | 8 °C | 100 % | 0% | 22% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east-northeast |
1021 hPa | 53 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 68% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h east-northeast |
1022 hPa | 46 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 17% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east-northeast |
1023 hPa | 43 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east-northeast |
1023 hPa | 41 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1024 hPa | 40 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1024 hPa | 40 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1024 hPa | 39 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1024 hPa | 38 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1024 hPa | 37 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1023 hPa | 37 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1023 hPa | 38 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1023 hPa | 38 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1023 hPa | 40 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1023 hPa | 47 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Montagnola, Emilia-Romagna, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.4778; 12.1142
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Montagnola, Emilia-Romagna, Republic of Italy. Weather forecast Montagnola, Emilia-Romagna.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Montagnola, Emilia-Romagna is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Montagnola, Emilia-Romagna
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 8:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:08 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 8:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 9:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:11 am | 10:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:06 pm | 04/29/2026 4:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |