Weather Marsango today
Weather forecast Marsango April 28, 2026
During the day morning partly cloudy, in the afternoon clear. The highest temperature 20 °C. At night clear. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Marsango, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1019 hPa | 73 % | 7 °C | 27 % | 0% | 0% | 27% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1019 hPa | 57 % | 3 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1017 hPa | 35 % | 3 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1013 hPa | 45 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h west-southwest |
1014 hPa | 71 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1012 hPa | 74 % | 7 °C | 99 % | 0% | 7% | 30% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1010 hPa | 36 % | 5 °C | 55 % | 0% | 0% | 55% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1009 hPa | 52 % | 6 °C | 14 % | 0% | 2% | 13% | 0% | |
Marsango, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.5472; 11.8336
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Marsango, Republic of Italy. Weather forecast Marsango.
Marsango - weather nearby - bigger cities
Marsango - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Marsango is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Marsango
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Marsango
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:10 pm | 14:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 8:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:53 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:08 am | 10:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:59 pm | 04/28/2026 4:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |