Weather Marina di Casal Velino tomorrow
Weather forecast Marina di Casal Velino April 30, 2026
During the day morning light rain showers, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 0.7 mm. At night clear. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Marina di Casal Velino, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 77 % | 12 °C | 89 % | 0% | 0% | 43% | 82% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1015 hPa | 75 % | 11 °C | 96 % | 0% | 0% | 64% | 92% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1015 hPa | 76 % | 11 °C | 97 % | 0% | 0% | 49% | 96% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1016 hPa | 74 % | 10 °C | 93 % | 0% | 0% | 73% | 85% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
0.3 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northeast |
1016 hPa | 69 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.3 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 70 % | 9 °C | 96 % | 0% | 0% | 91% | 68% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1016 hPa | 76 % | 10 °C | 39 % | 0% | 0% | 39% | 3% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1016 hPa | 83 % | 11 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1016 hPa | 86 % | 13 °C | 9 % | 0% | 0% | 4% | 5% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1016 hPa | 69 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1016 hPa | 65 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1016 hPa | 63 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northwest |
1016 hPa | 62 % | 12 °C | 13 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west-northwest |
1016 hPa | 65 % | 13 °C | 50 % | 0% | 2% | 49% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 19 °C 19 °C |
0.1 mm | 7.6 m/s27 km/h northwest |
1016 hPa | 70 % | 13 °C | 86 % | 0% | 9% | 85% | 2% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northwest |
1016 hPa | 65 % | 13 °C | 96 % | 0% | 2% | 95% | 2% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h north-northeast |
1016 hPa | 57 % | 10 °C | 30 % | 0% | 3% | 24% | 12% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h northeast |
1016 hPa | 54 % | 10 °C | 64 % | 0% | 10% | 52% | 39% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h northeast |
1016 hPa | 57 % | 10 °C | 67 % | 0% | 14% | 65% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h northeast |
1016 hPa | 59 % | 9 °C | 43 % | 0% | 11% | 41% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h northeast |
1017 hPa | 62 % | 9 °C | 52 % | 0% | 9% | 49% | 11% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1019 hPa | 65 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1020 hPa | 64 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1019 hPa | 36 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1020 hPa | 46 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Marina di Casal Velino, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 40.1767; 15.1222
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Marina di Casal Velino, Republic of Italy. Weather forecast Marina di Casal Velino.
Marina di Casal Velino - weather nearby - bigger cities
Marina di Casal Velino - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Marina di Casal Velino is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Marina di Casal Velino
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 7:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:56 pm | 13:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 8:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:55 am | 8:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:17 am | 9:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:55 pm | 04/30/2026 5:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |