Weather Marco long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Marco for ten days.
Tuesday, Apr 28
20 / 14°C
| 21.8 mm | 10 km/h |
| 19 °C | 19 °C | 4 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 6 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 8 pm | |
| 14 °C | 16 °C | 10 pm |
sunrise 6:05 am
sunset 8:19 pm
HOURLY
sunset 8:19 pm
|
|
|
|
Weather forecast Marco, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
3 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
3.3 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1017 hPa | 82 % | 12 °C | 100 % | 0% | 15% | 76% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
2.9 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1017 hPa | 80 % | 12 °C | 100 % | 0% | 6% | 75% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.6 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1018 hPa | 81 % | 12 °C | 100 % | 0% | 9% | 91% | 97% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1017 hPa | 77 % | 12 °C | 100 % | 0% | 5% | 80% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1016 hPa | 68 % | 11 °C | 100 % | 0% | 4% | 65% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1015 hPa | 59 % | 11 °C | 100 % | 0% | 3% | 94% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 20 °C 20 °C |
1.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1015 hPa | 59 % | 11 °C | 100 % | 0% | 17% | 90% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 19 °C 19 °C |
3.3 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1015 hPa | 68 % | 12 °C | 100 % | 0% | 17% | 68% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
1.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 75 % | 12 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 17 °C 18 °C |
1.5 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1015 hPa | 82 % | 13 °C | 100 % | 0% | 18% | 88% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 16 °C 18 °C |
0.7 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1016 hPa | 94 % | 14 °C | 100 % | 0% | 10% | 99% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.8 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1016 hPa | 99 % | 14 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
2.2 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1017 hPa | 99 % | 14 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
1.7 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1017 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 34% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.7 mm | 0.4 m/s1 km/h west-northwest |
1017 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 100% | |
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.9 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northeast |
1017 hPa | 89 % | 13 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 38% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.4 mm | 0.4 m/s1 km/h west-southwest |
1017 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 96% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.3 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1017 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 97% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.2 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1017 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 99% | 96% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1017 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 82% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.3 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1017 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 95% | 99% | 70% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.8 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1017 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 62% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.6 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 89% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1017 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 86% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1018 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 93% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1018 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 95% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1018 hPa | 86 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 73% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1019 hPa | 84 % | 12 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 70% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1018 hPa | 82 % | 12 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.6 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1018 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.7 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1018 hPa | 80 % | 11 °C | 100 % | 0% | 43% | 100% | 89% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.8 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1018 hPa | 87 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 85% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.4 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1018 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 4% | 99% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1018 hPa | 98 % | 14 °C | 100 % | 0% | 3% | 89% | 96% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1018 hPa | 97 % | 13 °C | 73 % | 0% | 6% | 35% | 58% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north-northwest |
1019 hPa | 98 % | 12 °C | 21 % | 0% | 9% | 14% | 1% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1019 hPa | 95 % | 11 °C | 21 % | 0% | 7% | 16% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1020 hPa | 94 % | 10 °C | 3 % | 0% | 2% | 1% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1020 hPa | 95 % | 9 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
Marco, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.2906; 11.4795
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Marco, Republic of Italy. Weather forecast Marco.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Marco is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Marco
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:11 pm | 14:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:51 am | 9:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:01 pm | 04/28/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |